Vineri, 19 Iulie 2013 - 05:30 AM Aleg.RO: Sustinere neasteptata pentru Remus Cernea din partea PSD Constanta

romanialibera Dupa ce PSD Constanta, s-a facut foc si para impotriva lui Remus Cernea, ales deputat in Constanta, din partea USL, un membru important al partidului a semnat una dintre initiativele sale legislative . Este vorba despre deputatul Cristina Dumitrache, care a semnat, alaturi de alti deputati, propunerea legislativa care prevede instituirea parteneriatului civil. Pe aceasta tema, presedintele PSD, Radu Mazare, s-a exprimat foarte clar, numindu-l pe Cernea \'o tampita\'. Pentru proiectul de lege privind finantarea cultelor religioase, PSD Constanta chiar i-a cerut public sa-si ceara scuze. Cristina Dumitrache a explicat motivul pentru care a semnat propunerea legislativa. \'Prin semnarea acestui proiect am avut in vedere in primul rand protejarea drepturilor persoanelor aflate intr-o relatie de lunga durata, un asa-zis "concubinaj", in care cei doi parteneri care convietuiesc impreuna trebuie sa se bucure de responsabilitati si avantaje similare "sotilor". Intr-o societate evoluata, civilizata in care se regasesc numeroase cupluri care convietuiesc impreuna fara un "certificat de casatorie" trebuie sa existe o reglementare legala care sa protejeze deopotriva drepturile partenerilor, ale copiilor rezultati din aceasta relatie si bunurile comune dobandite in cursul acestui parteneriat\', spune ea. Deputatul mai afirma ca recunoasterea acestor familii in afara sferei casatoriei este o reflectare si o transpunere in plan legislativ a evolutiei societatii, reprezinta o sansa reala acordata unor persoane, de cele mai multe ori defavorizate, de a avea reglemantari precise cu privire la obligatiile comune de sustinere si intretinere, de plata a taxelor sau de intrarea in posesia unor drepturi precum: dreptul de succesiune, pensia de urmas sau dreptul la asistenta medicala. \'Faptul ca art.21 din acest proiect prevede ca serviciile medicale pot fi acordate "unuia dintre parteneri, care nu detine asigurare medicala, in baza asigurarii medicale a celuilalt partener" a determinat in mod substantial decizia mea de a sustine acest proiect, deorece consider ca accesul tuturor cetatenilor la asistenta medicala este esential\', a mai precizat Cristina Dumitrache. Proiectul de lege a mai fost semnat de sunt Liviu Harbuz, deputat PSD, Marius Manolache, deputat PSD, Cristinel Ion Marian, deputat PP-DD, Razvan Rotaru, deputat PP-DD, Ion Scheau, deputat PP-DD, Ionut-Razvan Tanase, deputat PP-DD. Remus Cernea nu mai face acum parte din grupul PSD din Camera Deputatilor.    /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Politica.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarowaqeepqnfa', {myMaster: 'gUn6uY8QQv3ETjhe1X5VQMQ_Xq.yevuhD2._GEI4w5z._7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","politica")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","politica")} })

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Sustinere neasteptata pentru Remus Cernea din partea PSD Constanta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii