Marți, 13 August 2013 - 06:05 AM Aleg.RO: Horia Georgescu: Primarilor nu le-a pasat de lege

romanialibera Presedintele Agentiei Nationale de Integritate (ANI), Horia Georgescu, a declarat, la Digi 24, ca aproximativ 20 de parlamentari ar putea sa fie incompatibili sau in conflict de interese . El si-a exprimat speranta ca, dupa incheierea vacantei judecatoresti, dosarele trimise la Inalta Curte de Casatie si Justitie vor fi judecate.Citeste si Modificarea Legii ANI. Pana unde va merge USL?\'Deocamdata ANI a identificat stari de incompatibilitate in legatura cu apartenenta la aceste regii autonome sau asociatii de dezvoltare intercomunitara in 50 de cazuri. Sunt alte cateva zeci de cazuri care sunt conexe acestor situatii. Cifra pe care a avansat-o doamna Gaju (prim-vicepresedinte al Asociatiei Comunelor din Romania - n.r.) nu este reala si nu corespunde datelor pe care le are ANI. Doamna Gaju este unul dintre primarii care a fost identificat in stare de incompatibilitate. Alesii locali spun doar o parte din problema creata. Legea este foarte clara. Alesii locali isi pot desemna reprezentanti, ei nu pot sa spuna ca nu au stiut de aceasta prevedere legala\', a declarat seful Agentiei, la Digi24.  Horia Georgescu a mai spus ca primarilor nu le-a pasat de lege, desi era in vigoare din 2003, si ca alesii locali \'au crezut ca nicio instiutie nu va aborda aceasta problema la nivel macro\', o problema care se regaseste \'la fiecare partid politic\'. Cei care sunt in stare de incompatibilitate nu pot face nimic, a adaugat presedintele ANI. \'Indiferent daca legea se schimba sau nu, situatia de incompatibilitate ramane. Am auzit niste opinii ca daca se schimba legea, vor beneficia de legea mai favorabila, acest lucru se intampla in penal. In acest caz, aceste situatii de incompatibilitate raman pentru ca incompatibilitatile au avut loc pe perioada unui mandat. Legea nu este retroactiva. Ei nu vor mai fi incompatibili din momentul in care legea va fi promovata si publicata in Monitorul Oficial\', a precizat Horia Georgescu. Despre o presupusa initiativa legislativa a vicepremierul Liviu Dragnea in acest sens, Georgescu a spus ca nu are cunostinta cu privire la acest fapt. \'Daca exista, va urma parcurs de avizare institutional. Vom vedea varianta care va fi propusa, vom analiza si vom da un raspuns Ministerului Justitiei\', a spus el.Totodata, Georgescu a mai spus ca numarul primarilor si consilierilor locali aflati in atentia ANI ca incompatiili este de  aproximativ 100. El a dezmintit zvonurile conform carora ar fi vorba de 1.200 de alesi locali care ar fi investigati de ANI, cifra vehiculata de USL.Seful ANI a mai spus ca parlamentarii ar putea modifica, din toamna, legislatia, "chiar si fara avizul Guvernului", mai ales ca in Parlament exista un proiect de lege privind modificarea legii ANI si ca, daca Agentia trece sub controlul Parlamentuui, isi va da demisia.Totodata, Horia Georgescu a subliniat ca rata de succes a Agentiei- decizii definitive si irevocabile ale instantei dupa sesizari ale ANI - este de 96,8%.Urmariti principalele declaratii:ANI a identificat stari de incompatibilitate in 50 de cazuriLegea este foarte claraAlesii locali nu pot spune ca nu stiau de Legea incompatibilitatiiEi au crezut ca nici o institutie nu va aborda vreodata aceasta situatiePrimarilor nu le-a apasat de legeNu putem fi acuzati de partizanat politic, cat timp Agentia a abordat cazuri din toate partidele politiceNoi ne facem datoria,aplicam legea si identificam acele situatii care genereaza coruptiaColaboram foarte bine cu Laura Codruta KovesiExista elemente care pot imbunatati cadrul legislativO declaratie de avere poate fi depusa in 3-4 locuri, declaratia ar trebui depusa doar pe portalul ANIAm discutat cu primul-ministru despre aceste schimbariS-a muncit foarte mult pentru a ajunge aiciANI aplica legeaDespre urmatorul raport de tara: Evolutie buna, daca se pastreaza linia /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Justitie.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarosndlgkjlwq', {myMaster: '4HigzvwZlxFumzwWYHQrfU3XcI4BxwMM8w3QESGCLQH.i7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","justitie")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","justitie")} })

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Horia Georgescu: Primarilor nu le-a pasat de lege | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii