Joi, 26 Septembrie 2013 - 05:53 AM Aleg.RO: Antonescu vrea amnistie pentru primarii declarati in conflict de interese de catre ANI

Cotidianul Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, marti seara, ca sustine ideea unei legi de amnistie in legatura cu alesii locali declarati in conflict de interese de catre ANI pe motiv ca primarii s-au aflat in conducerea societatilor comerciale aflate in subordinea lor . Antonescu spune ca primarii nu au fost platiti pentru acest lucru. In cazul primarilor declarati in incompatibilitate, liderul PNL vrea un recurs in interesul legii. "Eu cred ca trebuie gasita o rezolvare si pentru situatiile trecute, pentru ca acesti oameni nu pot fi scosi din locurile in care au fost alesi de cetateni pentru ca unii dintre ei respectand de pilda norme si prevederi europene ISPA, erau in procesul de preaderare care le cerea unui primar sau unui consilier sa reprezinte comunitatea. Nu avem de fapt, cel putin potrivit filosofiei occidentale, un conflict de interese pentru ca un conflict de interese este intre public si privat, acolo avem public – public", a declarat Antonescu la televiziunea lui Ghita. Liderul PNL a precizat ca ANI ar fi trebuit sa sesizeze legiuitorul cu privire la "o greseala de legislatie". "Solutia mea, pe care doresc sa o discutam, si cred ca o putem adopta, ca sa scoatem acesti oameni care nu au gresit dintr-o situatie imposibila este pe de o parte o lege de amnistiere in ceea ce priveste conflictul de interese – pentru ca asta e acuzatie penala si amnistierea poate sa actioneze retroactiv strict pe aceste spete (ale alesilor locali care s-au regasit in societatile de utilitati publice, n.r.), iar in ceea ce priveste incompatibilitatile cred ca aici trebuie sa solicitam ministrului Justitiei un recurs in interesul legii", a afirmat Antonescu.Antonescu a mai spus ca aceasta idee va fi discutata la nivelul USL, precizand ca juristii pe care i-a consultat sustin aceasta varianta. La randul sau, premierul Victor Ponta declara, in vara, ca asteapta deciziile instantelor privind incompatibilitatea reclamata de ANI in privinta mai multor primari si consilieri locali, pentru ca apoi Guvernul sa se consulte cu ANI si cu Parlamentul pentru a gasi o solutie la aceasta situatie. Zeci de primari au fost declarati de ANI incompatibili, din cauza prezentei in conducerea societatilor comerciale aflate in subordinea lor. Prim-vicepresedintele Asociatiei Comunelor din Romania, Mariana Gaju, declara in august ca 80% dintre acestia ar fi de la USL.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Antonescu vrea amnistie pentru primarii declarati in conflict de interese de catre ANI | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii