Vineri, 27 Septembrie 2013 - 06:26 AM Aleg.RO: Primarul unui oras din Vaslui, reclamat ca ar fi ucis caini comunitari, gasit nevinovat de politisti

romanialibera Primarul orasului vasluian Negresti, Vasile Voicu, reclamat de o fundatie pentru ocrotirea animalelor ca ar fi ucis caini comunitari, a fost gasit nevinovat de catre politisti in urma cercetarilor desfasurate de acestia in conditiile in care nu au fost identificati maidanezii care ar fi fost omorati, transmite Mediafax .Politistii vasluieni au dat solutia de "neinceperea urmaririi penale" in dosarul instrumentat pe numele primarului din Negresti, Vasile Voicu, in urma unei plangeri depuse de Asociatia de protectie a animalelor "Veravet" Bucuresti, care reclama uciderea cainilor comunitari din oras, transmite corespondentul MEDIAFAX.In plangerea penala depusa la Politie, asociatia sustinea, in baza unei sesizari facute de o femeie din Negresti, ca pe strazile si intr-un padoc din oras ar fi fost gasiti maidanezi omorati de catre angajati ai primariei, la ordinul edilului Vasile Voicu."In urma cercetarilor desfasurate de politisti, s-a constatat ca, in primul rand, in orasul Negresti nu exista un padoc pentru adapostirea cainilor comunitari. Totodata, in perioada in care se sustine ca ar fi aparut acele animale ucise nu s-au gasit caini morti, si nici nu a existat sesizari la unitatea sanitar-veterinara din Negresti cu privire la acest aspect. In aceste conditii, reclamatia este neintemeiata, fiind data solutia de neincepere a urmaririi penale a primarului Vasile Voicu", a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Vaslui, Mihaela Straub.Pe langa primarul din Negresti, vizati de reclamatiile Asociatiei Veravet Bucuresti au fost si salariatii serviciului de salubrizare din oras, gasiti si ei nevinovati in acelasi dosar penal in care cercetarile s-au desfasurat in baza Legii 205/2004 privind protectia animalelor. /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Actualitate.Justitie.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarosndlgkjlwq', {myMaster: '4HigzvwZlxFumzwWYHQrfU3XcI4BxwMM8w3QESGCLQH.i7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","justitie")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","justitie")} })

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Primarul unui oras din Vaslui, reclamat ca ar fi ucis caini comunitari, gasit nevinovat de politisti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii