Marți, 01 Octombrie 2013 - 06:42 AM Aleg.RO: Interviu. Eugen Tomac: In 2014, dreapta va fi unita sub Traian Basescu

romanialibera Deputatul Eugen Tomac, seful Partidului Miscarea Populara (PMP), are 32 de ani si e primul lider politic postdecembrist care vine din Basarabia . Se teme pentru presiunile pe care le face Rusia asupra Republicii Moldova, dar crede ca UE va raspunde \'foarte dur\' daca Moscova ar inchide conducta de gaz la iarna asa, cum a amenintat Dmitri Rogozin : Bruxelles-ul va boicota Olimpiada de iarna de la Soci – este ipoteza lui Tomac pentru situatia in care Rusia isi pune amenintarile in practica. Liderul PMP, partidul pe care il sustine acum presedintele Basescu, recunoaste ca PDL nu a avut niciun fel de discutii cu celelalte partide de dreapta despre cabinetul din umbra. Pe de alta parte, insa, Eugen Tomac este sigur ca in 2014 dreapta va fi unita in jurul lui Traian Basescu si va avea un candidat cu sanse la prezidentiale.Romania libera: Inainte de Summit-ul de la Vilnius, unde va incheia acordurile de asociere si de liber schimb cu UE, Republica Moldova resimte o serie de presiuni. Ce vi se pare cel mai ingrijorator?Eugen Tomac: Nivelul amenintarilor ma ingrijoreaza, fiindca vicepremierul rus, care este si reprezentant pentru Transnistria, a venit la Chisinau si, in loc sa caute o cale de intelegere, a trecut direct la amenintari, anuntand ca va fi o iarna extrem de geroasa pentru Republica Moldova. Pe 2 septembrie a spus acest lucru Dmitri Rogozin. Imediat dupa vizita acestuia la Chisinau, a venit si cel mai mare propagandist al Kremlinului, Patriarhul Kiril. Este a doua oara in ultimele 24 de luni cand viziteaza Republica Moldova. Pe 10 septembrie, Moscova a impus embargoul vinului, iar pe 19 septembrie Vladimir Putin a ironizat industria viticola din Republica Moldova, dand semnalul ca Rusia este dispusa sa mearga pana foarte departe pentru a mentine Moldova in zona sa de influenta. Ma bucura, insa, ca Bruxelles-ul a inteles foarte bine ca amenintarile Moscovei ii sunt adresate direct si speram ca la Summit-ul de la Vilnius, Republica Moldova sa parafeze cele doua acorduri. var _ttf = _ttf || []; _ttf.push({ pid: 20491 ,lang: 'ro' ,slot: '#art_text p' ,format: 'inread' ,filter: function(obj){return obj.wrappedSizes.width>550;} }); (function(d){ var js, s = d.getElementsByTagName('script')[0]; js = d.createElement('script'); js.async = true; js.src = "http://cdn.teads.tv/js/all-v1.js"; s.parentNode.insertBefore(js, s); })(window.document); Va asteptati ca la iarna Rusia sa-si puna in practica amenintarile?E.T. Fereasca Dumnezeu sa treaca si la asemenea masuri pe care si europenii le-au simtit acum cativa ani. Eu cred ca lucrurile trebuie privite ceva mai larg, mai ales ca premierul Ponta anunta pe 27 august ca Republica Moldova nu va mai fi dependente doar de gazul rusesc, pentru ca vom avea pana la iarna gazoductul Iasi-Ungheni. A trecut mai bine de o luna si lucrarile nu au inceput.Chiar daca aceasta conducta de gaz ar fi gata, Romania nu ar putea furniza mai mult de 25 la suta din necesarul Republicii Moldova. Ce va face Chisinaul daca intr-adevar ramane fara gazul rusesc?E.T. Sper totusi ca Rusia nu va merge atat de departe.Pe ce va bazati?E.T. In cazul in care Rusia va santaja in continuare Republica Moldova, eu sunt convins ca Uniunea Europeana va raspunde foarte dur si nu cred ca Moscova are nevoie de un boicot din partea UE: sa nu uitam ca in februarie Rusia gazduieste Jocurile Olimpice de iarna. Ce-ar fi daca statele europene ar spune ca nu mai participa la aceasta olimpiada?Credeti ca Germania sau celelalte state care depind de gazul rusesc sau care au relatii traditionale bune cu Moscova ar face acest gest de dragul Republicii Moldova?E.T. Cred ca Germania, ca si alte state din UE, inainte de relatiile economice, pune accentul pe valori. Eu cred, totusi, ca Rusia va ramane doar la amenintari si nu le va pune in practica.Cand va referiti la Olimpiada de la Soci emiteti o ipoteza sau aveti si informatii ca UE ar putea lua in discutie boicotarea acestui eveniment, daca Rusia merge mai departe cu santajarea R. Moldova?E.T. E doar o analiza.Ce credeti ca ar putea face guvernul de la Bucuresti pentru Republica Moldova si nu face?E.T. Multe, incepand cu lucrurile marunte. Cand am fost in guvernul Boc am insistat sa facem un spatiu comunicational comun, pentru ca in R. Moldova, 80 la suta din mass-media este in limba rusa: radiouri, televiziuni, ziare. Un ziar trimis din Bucuresti la Paris costa mai putin decat unul trimis la Soroca sau la Chisinau. De aici trebuie sa incepem, de la o infrastructura comuna.N-ati avut sanse cu Guvernul Boc?E.T. Doar partial, fiindca am reusit totusi, intr-un timp foarte scurt, sa infiintam un birou al Societatii Romane de Radio la Chisinau: in premiera dupa 1939, vocea radioului public din Romania a revenit in R. Moldova. Am reusit sa punem multe lucruri pe agenda bilaterala, dar nu am avut timp sa le implementam. Ce bine ar fi daca astazi am avea pe cablu 5-6 posturi de televiziune din R. Moldova.De ce n-ar putea intra pe cablu televiziunile de dincolo de Prut?E.T. Trebuie sa-i intrebam pe cei din Consiliul National al Audiovizualului. /* (c)AdOcean 2003-2013, rl_ro.Romania_Libera.Opinii.Textlink */ ado.slave('adoceanliberarouijeclopym', {myMaster: 'TzEMEDm27WjtbRQj5C2AO8LdwkMatJ5tVzqQAK8axjb..7' , onServerEmissionEmpty:function() { handle_adocean_emission_empty("textlink","opinii")}, onServerEmission:function() { handle_adocean_emission("textlink","opinii")} })

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Interviu. Eugen Tomac: In 2014, dreapta va fi unita sub Traian Basescu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii