Marți, 16 Decembrie 2014 - 06:01 AM Aleg.RO: Andrei Gerea revine in Guvern la Energie, dupa ce a mai detinut portofoliul Economiei

romanialibera

Gerea este membru al Comisiei pentru politica economica, reforma si privatizare din Camera Deputatilor .

El a parasit PNL in iulie 2014, alaturandu-se gruparii Tariceanu, care a infiintat Partidul Liberal Reformator.

Andrei Dominic Gerea, propus de PLR pentru portofoliul Energiei si IMM-urilor, revine in Guvern la mai putin de un an dupa ce a facut parte din Executiv, ca ministru al Economiei, reprezentant al PNL, partid al carui membru a fost timp de 23 de ani, potrivit Mediafax.

Gerea are 46 de ani si a absolvit in 1997 Academia de Studii Economice Bucuresti - Facultatea de Cibernetica, Statistica si Informatica Economica, primul sau loc de munca fiind ca electronist automatizari, la Automatica SA.

Potrivit CV-ului postat pe site-ul Camerei Deputatilor, Gerea a fost timp de 23 de ani membru al PNL, ocupand pe rand functiile de vicepresedinte al Organizatiei Tineretului Universitar Bucuresti, secretar Relatii Interne al aceleiasi organizatii si apoi vicepresedinte. In perioada 1994 - 1996 a fost vicepresedinte al TNL Bucuresti, vicepresedinte al PNL sector 1, iar din 2002 este vicepresedinte al PNL Arges.

Gerea este membru al Comisiei pentru politica economica, reforma si privatizare din Camera Deputatilor.

Ca activitate profesionala, Gerea a inceput in 1987 ca electronist automatizari la Automatica SA, apoi in perioada 1988 - 1992 a fost electronist la ICE Felix Computers SA, timp de un an director comercial la Van Soestbergen SRL, intre 1993 si 1997 merceolog la Industrialexport. In intervalul 1997 - 2002 a fost manager pentru relatii cu clientii la Eximbank Romania, iar intre 2000 si 2001 a ocupat un post similar la Emporiki Bank, aceeasi pozitie detinand-o si in perioada 2002-2004 la Alpha Bank. Totodata, a fost si director de sucursala la Banca Tiriac, filiala Pitesti.

In perioadele 1996 - 2000 si 2000 - 2004 a fost consilier local la sectorul 1, iar in perioada 1998 - 2000 a fost si membru al Consiliului de Dezvoltare Regionala Bucuresti - Ilfov. In perioada 1999 - 2000, Gerea a fost membru al Consiliului de Administratie al Societatii Nationale Posta Romana SA.

Andrei Gerea se afla la al treilea mandat de deputat, este casatorit si are doi copii.

Gerea detine impreuna cu sotia un apartament de 100 de metri patrati in Pitesti si o casa de 200 de metri patrati in Stefanesti (Arges), achizitionate in 2005, respectiv 2007.

El are datorii totalizand peste 180.000 de euro la BCR, Unicredit Tiriac si la Banca Transilvania.

Gerea este asociat la Valahia Investments, Gamma Asig Broker si membru in asociatiile "Fratii Golesti" si "Idei Libere".

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Andrei Gerea revine in Guvern la Energie, dupa ce a mai detinut portofoliul Economiei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.53657293319702 seconds.