Miercuri, 04 Februarie 2015 - 05:37 AM Aleg.RO: Inspectorii ANI s-au autosesizat in luna octombrie si verifica averea deputatului Elena Udrea

Puterea taguri: inspector, ani, autosesizeaza, luna, octombrie, verifica, avere, deputat, elena, udrea

Averea deputatului PMP Elena Udrea este verificata de Agentia Nationala de Integritate . Inspectorii ANI s-au autosesizat in luna octombrie a anului trecut, potrivit unor oficiali din cadrul institutiei, citati de Mediafax.

Astfel, inspectorii ANI verifica daca sunt inadvertente intre declaratia de avere a deputatului PMP Elena Udrea si bunurile si banii pe care aceasta le detine.

Elena Udrea a depus, in septembrie 2014, declaratia de avere, in contextul candidaturii sale la alegerile prezidentiale. Conform declaratiei, Elena Udrea a dobandit, in 2013, in urma divortului de Dorin Cocos, prin partaj, sase terenuri in Bucuresti cu o suprafata de aproximativ 13.000 de metri patrati. De asemenea, Elena Udrea a cumparat 18 terenuri agricole in judetul Calarasi, cu o suprafata totala de aproximativ 420.600 metri patrati.

Deputatul a mai trecut in declaratia de avere o patrime dintr-o "suprafata construita imobil" de 635 de metri patrati, dobandita in 2013, in urma partajului, detinuta impreuna cu Dorin Cocos si Mariana Cindea, si o casa de locuit in Bucuresti, de 169 metri patrati, care i-a revenit, in 2013, tot in urma divortului de Dorin Cocos.

Prin partaj, Elena Udrea a primit doua autoturisme, un Fiat 500 fabricat in 2012 si un Mercedes din 2005. De asemenea, potrivit declaratiei de avere, Elena Udrea are bijuterii din aur si argint in valoare de 100.000 de euro. Deputatul PMP a vandut in 2014 doua imobile, unul in Ilfov si unul in Bucuresti, pentru 255.000 de euro, dar si un autoturism Porsche Cayenne, cu 5.000 de euro.

Elena Udrea are mai multe conturi si depozite bancare, deschise din 2007 pana in 2011, de aproximativ un milion de lei si 85.900 de euro. Deputatul a declarat ca a acordat imprumuturi totale de 554.000 de lei societatii Agro Green Nana, de 320.000 euro si 668.000 lei societatii Bai Boghis SRL, precum si 160.000 euro si circa 2.185.000 lei societatii Tim Rail Cargo.

De asemenea, Elena Udrea mentioneaza ca a acordat si imprumuturi unor persoane fizice - 15.000 de lei lui Dumitru Aurel Ardeleanu si 30.000 de lei Nicoletei Trif.

Deputatul PMP Elena Udrea este urmarita penal in dosarul Microsoft, pentru spalare de bani si fals in declaratiile de avere, fiind acuzata ca a dobandit si folosit bunuri despre care stia ca provin din infractiuni. Elena Udrea este sub control judiciar din 29 ianuarie pana in 29 martie.

De asemenea, procurorii DNA au cerut Parlamentului incuviintarea urmaririi penale a Elenei Udrea, in dosarul organizarii Galei Bute.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

Inspectorii ANI s-au autosesizat in luna octombrie si verifica averea deputatului Elena Udrea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.72055697441101 seconds.