Vineri, 06 Februarie 2015 - 05:48 AM Aleg.RO: DNA: Elena Udrea a fost denuntata de Dinu Pescariu, de la care ar fi pretins si primit 500.000 euro pentru a-i rezolva problemele din justitie

Puterea taguri: dna, elena, udrea, denuntata, dinu, pescariu, pretinde, primeste, 500000, euro, rezolva, problema, justitie

Procurorii au notat in referatul prin care cer arestare Elenei Udrea ca aceasta a fost denuntata la DNA de omul de afaceri Dinu Pescariu, vizat in dosarul Microsoft, de la care Udrea ar fi pretins si primit 500 .000 de euro "pentru a-i rezolva problemele din justitie".

"La data de 5.11.2014, Pescariu Dinu - Mihail a formulat denunt cu privire la savarsirea unor fapte de coruptie de catre Udrea Elena Gabriela. Din denuntul formulat rezulta ca, in anul 2013 pe fondul cercetarilor efectuate de Directia Nationala Anticoruptie ca urmare a plangerii formulata de Fujitsu Siemens Computers in legatura cu derularea contractului de licentiere Microsoft si a masurilor asiguratorii dispuse de autoritatile austrice pe conturile sale din Elevatia, Udrea Elena Gabriela a pretins suma de 500.000 de euro pentru a-i rezolva problemele din justitie. Exista indicii in sensul ca remiterea sumelor de bani a avut loc in mai multe transe in perioada iulie 2013 – februarie 2014", noteaza procurorii in referat

Anchetatorii au mai mentionat ca aceste fapte sunt dovedite cu declaratia martorului, extrasele de cont, inscrisuri olografe ridicate la perchezitie in care sunt indicate sume de bani platite.

DNA cere arestarea Elenei Udrea in dosarul Microsoft, in care deputatul este acuzat de trafic de influenta (fapte in legatura cu incheierea si derularea acordului cadru de licentiere Microsoft din anul 2009, a contractelor subsecvente si a actelor aditionale la acestea si fapte in legatura cu derularea contractului e - Romania), spalare de bani si fals in declaratii de avere.

De asemenea, anchetatorii o mai acuza pe Elena Udrea, plasata sub control judicar in acest dosar pe 29 ianuarie, ca a incalcat conditiile acestei masuri preventive, motiv pentru care cer arestarea ei.

Procurorii au notat ca, in 2009, Dorin Cocos, in baza unei intelegeri cu Gheorghe Stefan si cu Gabriel Sandu, ar fi pretins de la Claudiu Florica si Dinu Pescariu 9 milioane de euro, pentru ca, prin intermediul Elenei Udrea, la acea vreme ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului si vicepresedinte PDL, sa asigure firmelor sustinute de Florica, incheierea si derularea contractului de licentiere Microsoft cu Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale.

"Inculpatul Cocos Dorin a pretins si primit suma de 9.000.000 euro si a disimulat provenienta si beneficiarul real al acesteia in baza intelegerii cu Udrea Elena Gabriela. Aceasta intelegere rezulta in mod explicit din modul de dobandire al bunurilor, din novarea creditului, din modul de partajare al acestora, precum si din probatoriul testimonial", spun anchetatorii.

DNA a mai precizat ca, in anul 2010, Dorin Cocos, in baza intelegerii cu Elena Udrea, ar fi pretins de la un om de afaceri, administrator al unei societati cu obiect de activitate IT, suma de circa 3 milioane euro, pentru a debloca platile aferente contractului e-Romania.

"Din probatoriul administrat pana la acest moment, rezulta ca inculpatul Cocos Dorin a savarsit infractiunea de trafic de influenta, sumele de bani obtinute cu titlu de folos necuvenit din savarsirea acestei infractiuni fiind utilizate in achizitia de imobile si pentru creditarea societatilor. De asemenea, exista acte (contracte de imprumut, chitante, contracte de vanzare - cumparare imobile) si declaratiile de avere din perioada 2009 - 2014, din care rezulta ca suspecta Udrea Elena Gabriela cunostea provenienta fondurilor utilizate pentru achizitionarea de bunuri comune, avand cunostinta si de intentia inculpatului Cocos Dorin de obtinere a unor chitante false privind restituirea pretinsului imprumut pe care l-ar fi luat de la unul din cei doi mituitori", a precizat DNA.

Puterea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Puterea:

DNA: Elena Udrea a fost denuntata de Dinu Pescariu, de la care ar fi pretins si primit 500.000 euro pentru a-i rezolva problemele din justitie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii