Joi, 12 Februarie 2015 - 05:23 AM Aleg.RO: Udrea, turnata de o prietena. PDL, men?ionat de DNA

romanialibera

Conducerea PDL ar fi facut presiuni asupra unei firme, pentru ca partidul sa nu mai plateasca 4,6 milioane de scrisori electorale, arata procurorii DNA .

Elena Udrea ar fi facut presiuni din calitatea de ministru ?i vicepre?edinte al PDL asupra ministrului Comunica?iilor, Gabriel Sandu, pentru ca acesta sa incheie un contract de cumparare de licen?e Microsoft pentru unita?ile de inva?amant, se arata in referatul prin care procurorii DNA au solicitat ieri arestarea preventiva a politicienei.

\'S-a stabilit ca, de asemenea, beneficiari ai sumelor de bani din pla?ile efectuate in baza contractului sunt, printre al?ii, inculpatul Sandu Gabriel, inculpatul Dorin Coco? ?i Partidul Democrat Liberal, care a beneficiat de plata unor materiale electorale\', se arata in document. DNA a re?inut ca PDL ar fi incheiat un contract cu o firma pentru tiparirea ?i impachetarea a 8,6 milioane de scrisori electorale, numai ca partidul ar fi platit doar patru milioane dintre acestea.

\'Avand in vedere ca pentru diferen?a de 4,6 milioane de scrisori nu a mai fost achitata contravaloarea presta?iilor, a?a incat cei care au prestat au ajuns sa discute cu Dorin Coco? ?i au fost in audien?a la Udrea Elena Gabriela, vicepre?edinte PDL, dar s-au exercitat presiuni sa se renun?e la preten?ii\', explica procurorii anticorup?ie.

Fo?tii pre?edin?i ai PDL, Emil Boc ?i Vasile Blaga, nu au putut fi contacta?i pentru a comenta afirma?iile din referat. In schimb, Gheorghe Albu, fost trezorier ?i vicepre?edinte al partidului, a declarat pentru Romania libera ca acuza?iile sunt eronate. \'Acele scrisori au fost platite de PDL doi ani mai tarziu, dupa ce firma in cauza a dat in judecata partidul\', a precizat Albu.

Procurorii DNA au solicitat ieri arestarea preventiva a Elenei Udrea in dosarul Microsoft pentru mai multe capete de acuzare: trafic de influen?a, spalare de bani, fals in declara?ii de avere, \'iar din probele cauzei rezulta ca privarea inculpatei de libertate este necesara pentru inlaturarea unei stari de pericol pentru ordinea publica\'.

Gala Bute: 10% din contracte s-ar fi intors la \'Doamna\'

Elena Udrea a fost denun?ata chiar de o apropiata a sa in dosarul penal privind Gala Bute, arata procurorii DNA in referatul de motivare a cererii de arestare a lui Tudor Breazu. Acesta din urma este administratorul mo?iei de la Nana de?inuta de Elena Udrea ?i a fost arestat preventiv pentru intermedierea unor ?pagi.

Ana Maria Topoliceanu, fosta sefa a Companiei Nationale de Investitii, a decis sa o denun?e pe Elena Udrea inainte sa inceapa urmarirea penala fa?a de ea, fapt care ar putea-o salva de raspunderea penala, potrivit unor surse RL, daca nu se descopera alte fapte impotriva sa, spun sursele RL.

Ana Maria Topoliceanu, care apare in fotografiile cu deputatul Elena Udrea, si fosta sefa a DIICOT Alina Bica, in timpul unei calatorii la Paris, ar fi primit mita pentru a asigura plata la timp a lucrarilor executate de o societate, in baza contractelor incheiate cu Compania Nationala de Investitii. \'La un moment dat, nu retin perioada, cred ca in 2011, Lungu Stefan mi-a spus ca a vorbit cu Udrea Elena, care i-a spus ca poate sa ia pentru ea o suma de bani de la firma Consmin SA, care avea lucrari la Compania Natio-nala de Investitii si ca i-a spus sa ia legatura cu mine ca sa stabilim conditiile in care va fi remisa aceasta suma. Conform acestei discutii, banii urmau sa fie luati pentru ministrul Elena Udrea. (...) Nu imi mai amintesc cu exactitate, dar cel mai probabil am vorbit cu Elena Udrea despre modalitatea in care urmau sa fie transferati acesti bani si ea mi-a spus sa ii iau prin intermediul societatii administrate de Breazu Tudor, zis Cici, un prieten comun\', ar fi declarat Ana Topoliceanu, conform referatului DNA.

Pe de alta parte, procurorii au stabilit ?i alte legaturi penale intre Tudor Breazu ?i Elena Udrea. Primul ar fi intermediat primirea unei mite de aproximativ 300.000 de lei catre deputata, din care ar fi platit pentru organizarea zilei ei de nastere la Predeal, dar si excursii pentru Elena Udrea si Ana Maria Topoliceanu in strainatate, se arata in referatul procurorilor. Potrivit probelor culese de procurori in Gala Bute, firmele care executau lucrari finantate de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului, condus la acea vreme de Elena Udrea, depindeau de \'bunavointa\' persoanelor cu functii de conducere din institutie pentru a evita intrarea in incapacitate de plata din cauza intarzierii decontarilor. Intr-un astfel de caz, dupa ce Compania Nationala de Investitii facea platile catre firma lui Dragos Marius Botoroaga, administratorul SC Consmin SA, acesta dispunea transferul a aproximativ 10 la suta din suma incasata catre Stefan Lungu, pe atunci consilierul personal al Elenei Udrea, prin societatea controlata de acesta, in baza unor contracte de consultanta fictive, se mai arata in documentul citat.

10% reducere la anvelopele de iarna! comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Udrea, turnata de o prietena. PDL, men?ionat de DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.58842086791992 seconds.