Miercuri, 25 Februarie 2015 - 05:33 AM Aleg.RO: Alegeri pe liste ?i campanii finan?ate de stat

romanialibera

Parlamentarii din comisia electorala au decis ca in 2016 votul sa fie pe liste, nu uninominal, a?a cum a fost in 2008 ?i 2012 . Finan?area campaniilor se va face de la bugetul de stat, iar un partid poate fi infiin?at cu trei membri.

Comisia de Cod electoral a votat, ieri, cu unanimitate de voturi, revenirea la votul pe liste in ceea ce priveste alegerile parlamentare. Presedintele Comisiei de Cod electoral, Valeriu Zgonea, a precizat ca are mandat de la PSD pentru a sustine votul pe lista. Vicepresedintele comisiei, deputatul PNL Mihai Voicu, a precizat ca PNL sustine revenirea la legea valabila pana in 2004, inclusiv, la care sa se adauge \'corecturile tehnice\' necesare.  PNL a sustinut pastrarea circumscriptiei electorale a romanilor din strainatate, cu patru deputati si doi senatori, amendament care a fost agreat de ceilalti membri ai comisiei.

Practic, votul de ieri reprezinta \'ingroparea\' oficiala a votului uninominal, introdus inainte de alegerile parlamentare din 2008. Inainte de dezbaterile din comisia electorala, reprezentan?ii partidelor politice au pledat pentru abandonarea actualei legi, invocand faptul ca a permis, prin sistemul de redistribuire, cre?terea numarului de parlamentari la aproape 600. Insa, atat liderii PSD, cat ?i cei ai PNL au promis ca vor introduce un sistem mixt, de tip german, de alegeri uninominale cuplate cu alegeri pe lista de partid. Insa, de?i sus?inut declarativ, acest proiect a fost abandonat.

Explica?ia este simpla: sistemul de lista reprezinta cel mai bine interesele liderilor partidelor.   Ace?tia vor putea stabili locurile pe care le ocupa candida?ii, de la centru, controland astfel propriile partide prin rasplatirea fidelilor ?i sanc?ionarea opozan?ilor. Un sistem mixt ar fi obligat liderii de partide sa faca loc ?i candida?ilor care au cota ridicata de popularitate, pe locurile alese uninominal.

Campaniile electorale, finantate de la buget

Comisia de Cod electoral a decis, ieri, cu unanimitate de voturi, ca finantarea campaniilor electorale sa se faca de la bugetul de stat, stabilind, totodata, si limitarea cheltuielilor din campanii.

Aceste principii au fost expuse atat de Valeriu Zgonea, care a sustinut pozitia PSD in acest sens, cat si de  Mihai Voicu, care a sustinut pozitia PNL. Zgonea a precizat ca PSD sustine transpunerea in legislatia nationala a recomandarilor grupului Greco privind finantarea partidelor politice si a campaniilor electorale. \'Noi propunem limitarea cheltuielilor de campanie electorala, ca suma si categorii de cheltuieli, concomitent cu finantarea de la bugetul de stat. Propunem ca aceasta finantare sa se faca nediscriminatoriu\', a spus, la randul sau, Mihai Voicu. El a aratat ca PNL a identificat sase categorii de cheltuieli de campanie care sa poate fi finantate si, ca urmare, decontate, respectiv cheltuieli legate de media, identitate vizuala a partidului, materiale pentru informare, campania on-line, cercetari sociologice si organizare de evenimente. Voicu a mai sustinut ca fiscalizarea cheltuielilor de campanie va fi foarte benefica, intrucat decontarile nu se vor putea face fara a avea actele in regula.

Trei membri pentru un partid

De asemenea, comisia de Cod electoral a votat, ieri, cu zece voturi \'pentru\', patru voturi \'impotriva\' si o abtinere, ca un partid sa poate fi infiintat doar de trei membri. De asemenea, parlamentarii au eliminat ?i criteriul teritorial existent in acest moment in legea partidelor politice.  In legea actuala, pentru infiin?area unui partid politic erau necesare 25.000 de semnaturi, din cel pu?in 18 jude?e.  Valeriu Zgonea a precizat ca mandatul primit de la PSD este de a acorda aceasta posibilitate, ca un partid sa poata fi infiintat cu doar trei membri. Deputatul liberal Mihai Voicu a precizat ca PNL agreeaza aceasta posibilitate. Liberalii membri ai comisiei au votat acest principiu, desi in cadrul dezbaterilor generale s-au pronuntat impotriva.  Puiu Hasotti, Victor Paul Dobre si Ioan Oltean s-au aratat nemul?umi?i ca nu au fost consultati in PNL despre aceasta decizie. Ha?otti a cerut explica?ii de la Mihai Voicu: \'Misu, ia vino incoa. Cine a hotarat asa ceva?\'. I-a raspuns Ioan Oltean, care i-a transmis ca are un presedinte ales prin vot indirect (Alina Gorghiu, care nu a fost aleasa in cadrul unui congres, ci de Delegatia Permanenta – n.r.).

Propunerea a starnit opozi?ia UDMR. \'Aceasta propunere va conduce la dispari?ia partidelor de sub 10%. Va imagina?i ce puzderie de partide va aparea dupa aceasta propunere ?i va da?i seama ca vor trage din electoratul partidelor mai mici\', a declarat deputatul Marton Arpad. El a explicat ca aceasta propunere va conduce la bipartidism, pentru ca doar PNL ?i PSD, cele mai mari partide la ora actuala, vor mai reu?i sa faca pragul de 5% pentru a intra in Parlament. Propunerea ca un partid politic sa poata fi infiin?at cu trei semnaturi a fost lansata de europarlamentarul Monica Macovei, dupa consultari cu societatea civila.

Laptopuri cu pana la 25% reducere! comenteaza /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Alegeri pe liste ?i campanii finan?ate de stat | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.68319296836853 seconds.