Miercuri, 25 Februarie 2015 - 05:33 AM Aleg.RO: Timbrul cultural are sustinatori importanti

Bursa      Timbrul cultural, o initiativa legislativa care a fost deja adoptata in Senat, a reusit sa imparta lumea artelor in doua tabere . In prima faza, "la rampa" au iesit cei care contesta initiativa. Federatia Editorilor din Romania (FER), Asociatia Producatorilor si Organizatorilor de Spectacole (APOSR) si Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania (UPFR) au anuntat ca vor lupta impotriva "taxei pe cultura". Conform acestora, prin acest proiect se urmareste instituirea unei adevarate "taxe pe cultura" in folosul unor asociatii de creatori, care va duce la scumpirea produselor culturale si va fi resimtita si suportata de platitorul final. Raspunsul nu a intarziat sa apara. De cealalta parte, Ion Caramitru, presedintele Uniunii Teatrale din Romania (UNITER), Nicolae Manolescu, presedintele Uniuniii Scriitorilor din Romania (USR), Adrian Iorgulescu, presedintele Uniunii Compozitorilor si Muzicologilor din Romania (UCMR), Laurentiu Damian, presedintele Uniunii Cineastilor din Romania (UCIN), Viorica Curea, presedintele Uniunii Arhitectilor din Romania (UAR), si Petru Lucaci, presedintele Uniunii Artistilor Plastici din Romania (UAP), au sustinut in cadrul unei conferinte de presa necesitatea adoptarii acestei legi. Reprezentantii Aliantei Nationale a Uniunilor de Creatori din Romania (ANUC), sustinatori ai acestei initiative legislative, solicita anularea Legii 35/1994 si adoptarea in schimb a acestui nou proiect de lege, demersul fiind considerat o necesitate de membrii sai sub pretextul acordarii unui "ajutor nepretuit culturii romanesti". Reprezentantii uniunilor de creatori au precizat ca nu va mai fi vorba despre un timbru fizic, pentru ca a existat si o astfel de discutie. Presedintele Uniunii Scriitorilor din Romania, Nicolae Manolescu, unul dintre sustinatorii ferventi ai acestei initiative legislative, a declarat la Realitatea TV ca regreta toata aceasta tevatura iscata intre editori si scriitori, dar sustine in continuare necesitatea introducerii "timbrului": "Acum vreau sa spun un lucru foarte simplu. Eu sunt dintre cei care regreta acest imens scandal mediatic care s-a intamplat. Toti pierdem daca disputa asta se continua la nesfarsit. N-am avut nicio clipa intentia nici sa provocam aceasta disputa, nici sa scumpim cartea. Au fost fel si fel de acuzatii. La urma urmei, editori sau scriitori, nu putem unii fara altii. Nu avem incotro. Deci avem si interese comune, dar avem si interese care ne despart. Si eu cred ca la urma urmelor ne putem intelege, cu o conditie, sa nu transformam o discutie bazata pe o obligatie legala care dateaza din 1994, dar cu norme de aplicare din 2003, este adevarat, sa nu transformam o discutie despre un lucru foarte precis si vital pentru uniunile de creatori, intr-o disputa de alta natura cum ar fi ... la ce bun uniunile de creatori, sunt staliniste, sovietice. (...) Cata vreme aceasta taxa de timbru nu functioneaza, e nenorocire. Din pacate, ea n-a functionat sau a functionat foarte prost. Dupa calculele noastre, 25% din ceea ce trebuia sa vina sub forma taxei de timbru a venit cu adevarat, 75% n-a venit. Sunt sume pe care nu le-am incasat. (...) Vreau sa va atrag atentia ca spre deosebire de alti colegi din alte uniuni de creatori, cinematografie sau teatru, care beneficiaza de niste subventii de la stat, artistii plastici si noi literatii, nu primim nicio subventie de la stat. Am obtinut cu mari eforturi anumite sume pe care am putut sa le folosim de la Ministerul Culturii, de la Guvern, dar cu limite, pentru ca nici ei nu sunt foarte bogati".
     Proiectul de lege privind instituirea timbrului cultural a fost initiat de 84 de deputati si senatori din mai multe partide, printre care PSD, PNL, PDL, PP-DD si UDMR, si a fost adoptat de Senat pe 8 decembrie 2014. Totodata, pe 15 decembrie 2014, proiectul de lege a fost prezentat in Biroul Permanent al Camerei Deputatilor, iar pe 3 februarie a primit aviz de la Comisia juridica, de disciplina si imunitati. Proiectul urmeaza sa intre in dezbaterea Comisiei de cultura a Camerei Deputatilor, care este in acest caz for decizional.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Timbrul cultural are sustinatori importanti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii