Marți, 07 Aprilie 2015 - 05:42 AM Aleg.RO: Stelian Tanase: Mentin cererea catre SRI de a-si retrage agentii din TVR. Ce asteapta directorul TVR de la Helvig

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Stelian Tanase, presedintele-director general al Societatii Romane de Televiziune (SRTv), a solicitat Serviciului Roman de Informatii (SRI), in luna ianuarie, sa dispuna retragerea ofiterilor acoperiti din TVR . In acest sens, Stelian Tanase i-a transmis, la momentul respectiv, o scrisoare directorului interimar al SRI, generalul-locotenent Florian Coldea. Scrisoarea a fost transmisa, pe 28 ianuarie, si agentiei MEDIAFAX.

Ulterior, pe 10 februarie, Stelian Tanase le-a spus deputatilor din Comisia pentru cultura ca ii va scrie din nou directorului interimar al SRI, generalul Florian Coldea, pentru a-i cere sa retraga agentii acoperiti din TVR.

Luni, intr-o conferinta de presa organizata la sediul TVR, Stelian Tanase a abordat aceasta chestiune, raspunzand unei intrebari.

Intrebat daca a primit vreun raspuns de la SRI si daca a avut vreo intalnire pe tema aceasta, Stelian Tanase a spus: "N-am avut o intalnire si o doresc, pentru ca acolo au fost niste schimbari, la varful SRI, care au schimbat putin datele problemei. Reactia mea a fost la interviul pe care l-a dat George Maior (fostul director al SRI, n.r.) si in care a spus ca sunt agenti acoperiti in presa. Eu imediat am ripostat, am spus ca sa-i retraga din TVR. Mentin si acum aceasta cerere catre SRI. Pe mine nu ma priveste cine conduce acest serviciu, ci institutia si atitudinea. Si am primit un raspuns care nu raspundea la obiect, adica imi dadea o stenograma a acelui interviu. Ce a spus domnul Maior".

Stelian Tanase a spus ca va insista pe acest subiect. "Voi insista. Am dat un telefon la SRI pentru a avea o discutie cu domnul Hellvig, pe care, de altfel, il cunosc. Si de la cabinet mi s-a spus ca o sa fim sunati. Sunt doua saptamani de cand s-a intamplat asta, n-au sunat, dar, uitandu-ne pe agenda, vedem ca acolo, la SRI, a fost foarte multa treaba si banuiesc, cand v-a gasi un moment, dupa Pasti, ma va suna. Si el ma cunoaste. Si o sa putem sa discutam. Insist si acum, agentii serviciilor secrete trebuie retrasi din TVR", a mai spus Tanase.

Intr-un interviu acordat B1 TV, in luna ianuarie, George Maior a fost intrebat cum sta SRI, pe care la momentul respectiv il conducea, cu ofiterii acoperiti din presa. "Cum stau toate statele democratice europene", a raspuns George Maior.

Ulterior, George Maior si-a inaintat demisia de la conducerea SRI presedintelui Romaniei, iar Klaus Iohannis a acceptat-o, potrivit unei informari transmise la momentul respectiv de Administratia Prezidentiala.

In aceeasi perioada, noua asociatii, intre care ActiveWatch, APADOR-CH si Centrul pentru Jurnalism Independent, au cerut SRI "sa lase la vatra ofiterii acoperiti din presa".

Citeste si Sansele TVR de a difuza Euro 2016 sunt mici, dar si Eurovision este in pericol Citeste si La cat se ridica datoriile totale ale TVR

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Stelian Tanase: Mentin cererea catre SRI de a-si retrage agentii din TVR. Ce asteapta directorul TVR de la Helvig | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.62202501296997 seconds.