Marți, 21 Aprilie 2015 - 05:52 AM Aleg.RO: Klaus Iohannis a incalcat Constitutia. Drumul spre lucrul bine facut, pavat cu false negocieri

romanialibera In baza carui articol din Constitutie a convocat presedintele Klaus Iohannis consultarile de la Cotroceni? Este intrebarea la care jurnalistul Dan Andronic a incercat, fara succes, sa raspunda .Nu exista in Constitutie o prevedere care sa legitimeze gestul presedintelui de a chema partidele la negocieri.E drept, articolul 80 spune ca presedintele vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere intre puterile statului, precum si intre stat si societate.Totusi, partidele nu sunt autoritati publice si nici puteri ale statului.„Prima mare intrebare: unde este Statul in consultarile de la Cotroceni? Societatea era, in mod clar, reprezentata de partidele politice. Nu de grupurile parlamentare, ci de partide care, potrivit legilor in vigoare, sunt ONG-uri. Statul este (sau ar fi trebuit) reprezentat de INSTITUTII. Respectiv Parlamentul Romaniei, prin presedintii celor doua Camere si liderii grupurilor parlamentare. Eu nu i-am vazut la Cotroceni. L-am vazut pe Klaus Iohannis, presedintele Romaniei, in calitate de mediator care ”vegheaza la respectarea Constitutiei” si pe reprezentantii unor ONG-uri. Am cautat mai departe si in articolul 103 in Capitolul III dedicat Guvernului am descoperit, spre deosebire de consilierii lui Klaus Iohannis, ca Presedintele poate convoca partidele politice. Intr-un sigur caz. Atunci cand desemneaza un candidat la funtia de prim-ministru. Si doar atat”, scrie Dan Andronic.„In rest nu am mai gasit nimic. Ceea ce inseamna ca in momentul in care, din motive politicianiste, Klaus Iohannis (sau consilierii sai) au decis sa nu cheme la consultari presedintele Senatului si presedintele Camerei Deputatilor, alaturi de Birourile Permanente, au incalcat Constitutia. Sau mai corect si bland spus, nu au citit Constitutia Romaniei. Ceea ce este cam acelasi lucru”, a continuat jurnalistul.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Klaus Iohannis a incalcat Constitutia. Drumul spre lucrul bine facut, pavat cu false negocieri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii