Miercuri, 13 Mai 2015 - 05:20 AM Aleg.RO: Codul Silvic: Parlamentul inchide gura societatii civile

Cotidianul

Jurnalistul Liviu Mihaiu a acuzat marti faptul ca reprezentanti ai societatii civile nu au putut lua cuvantul la dezbaterile care au avut loc in comisiile de specialitate pe marginea cererii presedintelui Klaus Iohannis de reexaminare a Codului Silvic, transmite Agerpres .

"Ni s-a promis ca trei reprezentati ai societatii civile pot sa vorbeasca pe Codul Silvic cate trei minute. Nu am fost lasati, desi ni s-a promis ca vom vorbi. (...) Apoi ni s-a spus ca procedura este urmatoarea: s-a suspendat cum ar veni dezbaterea asupra a ceea ce presedintele a notat cand a respins legea si atunci discutia nu ar mai avea sens din moment ce procedural nu se mai discuta chestiunea aceasta", a explicat Liviu Mihaiu, la Parlament.

El a sustinut ca reprezentantii societatii civile vor iesi in strada "cat de curand" pe acest subiect.

"Punctul nostru de vedere, desi s-a invocat in mai multe discursuri ale deputatilor ca societatea civila trebuie sa aiba o opinie, tocmai am fost in strada pe 9 mai. Vom mai fi in strada cat de curand, dar nu ni s-a dat posibilitatea de a sustine niste principii. Nu aveam vreo industrie de sprijinit, dimpotriva, pentru ca societatea civila organizata profesional nu are chestiuni materiale de sustinut, ci chestiuni de protectie. Pe cand padurea, in opinia noastra, nu este o chestiune precum sacul de cartofi, asa cum a zis si doamna Pana e o chestie care tine de Constitutie, de sanatatea poporului, de economia sociala", a punctat Mihaiu.

Potrivit acestuia, societatea civila cere stoparea taierilor ilegale, mentinerea si imbunatatirea implementarii programului 'Radarul padurilor', protectia padurilor virgine, cvasivirgine si a parcurilor nationale, deblocarea dosarelor de coruptie din domeniul forestier, intarirea institutiilor cu atributii de control in silvicultura, instituirea de masuri antimonopol, eliminarea abuzurilor de pozitie dominanta si de monopol, precum si reguli de valorificare a lemnului in beneficiul dezvoltarii durabile a comunitatilor locale.

Comisiile reunite ale Camerei Deputatilor pentru mediu si cea juridica au respins, marti, cererea de reexaminare trimisa de presedintele Klaus Iohannis, la legea pentru modificarea si completarea Codului Silvic. Proiectul merge la votul din plen in Camera Deputatilor, care este for decizional.

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Codul Silvic: Parlamentul inchide gura societatii civile | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.74197697639465 seconds.