Joi, 21 Mai 2015 - 04:29 AM Aleg.RO: Administratia Prezidentiala propune societatii civile sa contribuie la Strategia de Aparare

Bursa      Consilierul prezidential Ion Oprisor si consilierul de stat Sebastian Huluban au avut, ieri, o intrevedere, la Palatul Cotroceni, cu membri ai societatii civile pe tema Strategiei Nationale de Aparare, propunand ONG-urilor sa contribuie la elaborarea acestui document cu recomandari .
     Administratia Prezidentiala precizeaza intr-un comunicat de presa ca procesul de elaborare a Strategiei Nationale de Aparare, demarat la initiativa presedintelui Klaus Iohannis, continua prin noi consultari.
     "In cadrul discutiilor, cei doi consilieri prezidentiali au propus reprezentantilor organizatiilor nonguvernamentale prezenti la intalnire sa contribuie la elaborarea Strategiei cu recomandari privind planificarea apararii la nivel national, riscurile, amenintarile si vulnerabilitatile la adresa securitatii nationale", se precizeaza in comunicat.
     Departamentul Securitatii Nationale, condus la acea vreme de consilierul George Scutaru, a inceput, in luna februarie, procesul de consultari interinstitutionale pentru elaborarea Strategiei Nationale de Aparare, la initiativa presedintelui Klaus Iohannis, printr-o intalnire cu deputatii din comisia de aparare din Parlament.
     Presedintia preciza atunci ca, in conformitate cu prevederile Constitutiei Romaniei si Legea 473/2004 privind planificarea Apararii, Strategia Nationala de Aparare a Țarii este principalul document care fundamenteaza planificarea apararii la nivel national, alaturi de programul de guvernare in vigoare, iar documentul trebuie inaintat Parlamentului in termen de 6 luni de la investirea in functie a Presedintelui.
.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Administratia Prezidentiala propune societatii civile sa contribuie la Strategia de Aparare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii