Luni, 25 Mai 2015 - 05:31 AM Aleg.RO: A fost ales noul decan al Baroului Bucuresti

Gândul FOTO: luju .ro

Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Cei aproape 9.000 de membri ai Baroului Bucuresti l-au ales, duminica, pe decanul organizatiei, pentru aceasta functie inscriindu-se 16 avocati, intre care actualul sef al baroului, Ion Ilie-Iordachescu, deputatul Daniel Fenechiu si avocata fostului sef al DIICOT Alina Bica, Laura Catalina Voicu.

Ion Dragne este membru al Consiliului Baroului Bucuresti si detine functia de prodecan al Baroului Bucuresti din anul 2007, fiind totodata membru al Consiliului Uniunii Nationale a Barourilor din Romania (UNBR) din anul 2011.

Este lector in cadrul Facultatii de Drept a Universitatii Nicolae Titulescu din Bucuresti, unde preda cursuri de Drept procesual civil (din 2002).

Ȋnainte de a infiinta Dragne & Asociatii, ȋn iulie 2010, Ion Dragne a fost avocat asociat coordonator ȋn cadrul firmei Musat & Asociatii (2004-2010), conducȃnd Departamentul de litigii si arbitraj.

A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti (1992, sef de promotie) si este doctor in drept administrativ (2001, Magna cum laude). Vorbeste limbile engleza si franceza.

Alegerile pentru conducerea baroului au fost reprogramate, dupa ce, in 17 mai, cand a fost convocata adunarea electiva, nu a fost intrunit cvorumul. Alegerile au avut loc la Pavilionul C3 al Romexpo, duminica, de la ora 9.00.

In total, 16 avocati au candidat pentru functia de decan al Baroului Capitalei. Este vorba despre: Florin Ciprian Barbuceanu, Mihail Ciobanu, Marius Vicentiu Coltuc, Eugen Sebastian Cudrici, Marius Damian-Burueana, Ion Dragne, Catalin Daniel Fenechiu, Iosif Friedmann-Nicolescu, Cristian Gadea, Mircea Iacobescu, Ion Ilie-Iordachescu, Ion Predonu, Cristian Sacasanu, Florin Stiolica, Mihnea Octavian Stoica si Laura Catalina Voicu.

Citeste si Doua persoane la spital dupa un conflict intre reprezentantii unui ONG de mediu si cel al unei firme Citeste si Cod portocaliu de inundatii in Timis Citeste si Parintii sustin ca a cazut si s-a lovit, dar ranile unui copil de 3 ani i-au speriat pe medici. Politia face acum o ancheta

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

A fost ales noul decan al Baroului Bucuresti | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii