Luni, 08 Iunie 2015 - 05:30 AM Aleg.RO: Ponta, pe statele de plata ale lui Sova?

curierulnational Ponta, pe statele de plata ale lui Sova?Valentin Bolocan / valentin .bolocan@curierulnational.roDan Sova i-ar fi facut mai multe plati în temeiul unei conventii fictive de conlucrare profesionala încheiata între SCA 'Sova si Asociatii” si Cabinetul de Avocat 'Ponta Victor-Viorel”Cu banii din aceste contracte Ponta si-a cumparat doua apartamente de lux într-un cartier cu staif din Capitala Ponta a beneficiat în mod gratuit si de dreptul de folosinta a unui bolid Mitsubishi Lancer Evo 10, achizitionat de SCA 'Sova si Asociatii” în leasing - rate în valoare de aprox. 6.000 lei/lunaÎnversunarea de care au dat dovada senatorii  atunci când  a refuzat - de doua ori chiar - ridicarea imunitatii colegului lor Dan Sova pare sa aiba o logica dupa ce vineri procurorii DNA au  facut public faptul ca îl urmaresc penal pe premierul Victor Ponta. Ei îl acuza de fals în înscrisuri sub semnatura privata (17 infractiuni), complicitate la evaziune fiscala în forma continuata si spalare de bani. Practic, procurorii sustin ca avocatul Ponta a primit timp de mai multi ani de la avocatul Sova diverse sume de bani pentru o serie de ope­ratiuni fictive.Totul a început pe 30 august 2007 când între SCA 'Sova si Asociatii” reprezentata de Dan Sova si Cabinetul Individual de Avocat 'Ponta Victor-Viorel” reprezentat de Victor Ponta s-a încheiat o 'conventie de conlucrare profesionala, având ca obiect conlucrarea celor doua parti în dosarele de natura penala, de drept penal al afacerilor, precum si în alte cauze în care se va ivi necesitatea”.  De la 2.000 la 3.000 de euro lunarContractul era facut ca la carte, Ponta urmând sa emita lunar o factura pentru care încasa de la Sova 2.000 de euro lunar. În luna aprilie 2008, s-a facut un act aditional în care se stipula ca onorariul lui Ponta creste la 3.000 de euro lunar. La acea vreme, Ponta era ministru pentru relatia cu Parlamentul.  Procurorii au constatat ca din octombrie 2007 pâna în decembrie 2008 Ponta a emis 17 facturi fiscale în valoare de 181.439,98 lei. Sova nu a stat prea mult pe gânduri si a decontat imediat facturile dupa ce le-a înregistrat legal în actele contabile. Procurorii cred ca aici este o problema. Concret DNA sustine ca 'sumele aferente celor 17 facturi reprezinta cheltuieli ce nu au la baza operatiuni reale, având în vedere ca, în realitate, Ponta Victor-Viorel nu a efectuat nici un fel de activitate profesionala în temeiul conventiei de conlucrare”. Contractele copy pasteAfacerea celor doi intra în vrie prin lunile mai - octombrie 2011 în momentul în care autoritatile fiscale au luat-o la puricat. Ponta s-a înteles cu Sova ca acesta din urma sa întocmeasca în cadrul societatii de avocati o serie de rapoarte din care sa rezulte ca primul a prestat activitati în diverse dosare penale. Astfel, în cursul lunii august 2011, s-au întocmit în fals, 16 rapoarte  cores­punzatoare câte unei luni din intervalul septembrie 2007 - decembrie 2008. Conform DNA ”Cele 16 înscrisuri falsificate de Ponta Victor-Viorel au fost tehnoredactate prin metoda 'copy paste” dupa modelul înscrisurilor privind activitatea juridica desfasurata de mai multi avocati din cadrul SCA 'Sova si Asociatii”, avo­cati care au declarat ca nu au conlucrat niciodata cu Ponta Victor-Viorel. În realitate, Ponta Victor-Viorel nu a efectuat niciuna din activitatile respective, nici macar în parte”.Cert este ca din banii de la Sova, Ponta si-a cumparat doua apartamente de lux într-un cartier cu staif din Capitala. Bolidul Mitsubishi Lancer Evo 10Pasionat de viteza si motorsport în general, Ponta nu a rezistat si l-a rugat pe Sova sa cumpere pe firma lui un puternic Mitsubishi Lancer Evo 10. Astfel, Sova a facut contractul de leasing pentru masina si în anii 2008- 2009 i-a cedat lui Ponta dreptul de utilizare a masinii. Gratuit, evi­dent. În tot acest timp, societatea lui Sova a platit avansul (37.027,41 lei), ratele de leasing (aprox. 6.000 lei/luna) si alte obligatii catre firma de leasing, în total, 79.641,11 lei. Mai mult, în luna iunie 2009, Ponta a preluat leasingul autoturismului fara sa-i achite un banut lui Sova.Conflict de interese?În acelasi dosar, procurorii au constatat ca se impune conti­nuarea urmaririi penale fata de Ponta Victor-Viorel si sub aspectul savârsirii a trei infractiuni de conflict de interese, dintre care una în forma continuata (doua acte materiale) fapte aflate în legatura cu functia sa de prim-ministru al României. În aceasta calitate Ponta l-a desemnat pe Sova, în luna august 2012, în functia de ministru pentru Relatia cu Parlamentul, în luna decembrie 2012, în functia de ministru delegat pentru Proiecte de infrastructura de interes national si investitii straine, în luna februarie 2014, ca ministru interimar al Transporturilor si în luna martie 2014 ministru al Transporturilor, în conditiile în care Ponta Victor-Viorel a beneficiat în trecut de foloase din partea lui Sova Dan-Coman, constând în sume de bani (în total aprox. 250.000 lei) si dreptul de folosinta gratuita a unui autotu­rism.Procurorul-sef al DNA a initiat procedura de sesizare a Camerei Deputatilor, pentru formularea cererilor de efectuare a urmaririi penale fata de Victor Ponta, deputat, care în perioada în care se presupune ca a savârsit infractiunile de conflict de interese a îndeplinit functia de prim-ministru.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Ponta, pe statele de plata ale lui Sova? | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii