Luni, 08 Iunie 2015 - 05:30 AM Aleg.RO: Cand minte premierul, cand recunoa?te sau cand neaga ca a lucrat cu Dan ?ova? DOCUMENTELE prin care Victor Ponta se contrazice singur

romanialibera

Premierul Victor Ponta se contrazice cu propriile documente atunci cand vrea sa demonstreze ca ar fi nevinovat in dosarul care i-a fost deschis de DNA . La pu?in timp dupa ce Direc?ia Na?ionala Anticorup?ie i-a comunicat ca este suspect pentru ca, printre altele, ar fi primit nejustificat 40.000 de euro de la casa de avocatura a lui Dan ?ova, prim-ministrul a postat pe pagina sa de Facebook mai multe acte contradictorii. ?eful guvernului a dorit sa arate publicului ca intre avoca?ii Victor Ponta ?i Dan ?ova nu a existat niciodata o rela?ie de colaborare profesionala. Liderul PSD  a uitat insa ca, in 2007 ?i 2008, pe vremea cand era deputat, a depus doua declara?ii de interese in care a scris cu propria mana tocmai ca este partener al casei de avocatura \'?ova ?i asocia?ii\'. (VEZI GALERIA FOTO)

Primul ministru a facut public vineri, la cateva ore de la ie?irea de la DNA, o adeverin?a a Baroului de Avoca?i Bucure?ti in care este men?ionat ca \'dl. Av. Victor-Viorel Ponta (in prezent fiind trecut pe Tabloul avoca?ilor incompatibili) nu este ?i nu a fost niciodata asociat in cadrul societa?ii Civile de Avoca?i ?ova&Asocia?ii\'. Actul, din 2009, era remis acestei din urma societa?i  \'pentru a servi la eviden?ierea membrilor asocia?i\'.

In plus, Victor Ponta a postat pe Facebook alte doua adrese, de la Complexul Energetic Rovinari SA ?i de la Societatea Na?ionala a Lignitului Oltenia, ambele datand din 2009, in care cele doua entita?i de stat comunica faptul ca \'nu au existat ?i nu exista rela?ii contractuale de orice natura\'  cu Victor Ponta.

Aceste documente vin insa in contradic?ie cu unele semnate olograf chiar de Victor Ponta. Astfel, in declara?ia de interese pe care a depus-o la Camera Deputa?ilor, in 2008, acesta a scris ca a fost un membru important al societa?ii de avocatura a lui Dan ?ova. \'Senior partner «?ova ?i Asocia?ii» - SC Avoca?i (parteneriat privind colaborare ?i asisten?a in cauze penale\', a notat premierul in declara?ia de interese, la rubrica \'calitatea de membru in cadrul asocia?iilor profesionale ?i/sau sindicale\'.

Mai mult, aceasta men?iune exista ?i in declara?ia de interese din 2007, depusa de asemenea la Camera Deputa?ilor. \'Senior partner «?ova ?i Asocia?ii» - SC Avoca?i\', a scris Victor Ponta acum opt ani la aceea?i rubrica.

In ciuda acestor documente contradictorii, Victor Ponta a negat inca o data ?i duminica, intr-o conferin?a de presa, ca ar fi colaborat cu Dan ?ova din calitatea sa de avocat. Afirma?ia a fost sanc?ionata de europarlamentarul Monica Macovei. \'Ponta, da-?i demisia! Minciunile tale sunt toxice pentru romani. Victor Ponta a scris, sub semnatura, in Declara?ia de Interese din 19.11.2007, inregistrata la Camera Deputa?ilor cu nr. 51/480/D, ca este Senior partner la «?ova ?i Asocia?ii». Victor Ponta a declarat astazi ca nu a fost «niciodata» asociat in cabinetul lui ?ova. Mai ramane ca maine Ponta sa ne spuna ca nu ?tie cine este ?ova\', a precizat Monica Macovei.

Hrana pentru caini si pisici livrata gratuit direct acasa comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Cand minte premierul, cand recunoa?te sau cand neaga ca a lucrat cu Dan ?ova? DOCUMENTELE prin care Victor Ponta se contrazice singur | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii