Marți, 09 Iunie 2015 - 05:31 AM Aleg.RO: Alegerile pentru locurile salariatilor in CA al SRR, anulate de instanta. Decizia nu este definitiva

libertatea

"Curtea de Apel Bucuresti a hotarat, in data de 5 iunie 2015, anularea alegerilor ce s-au organizat in data de 3 iunie 2014 pentru cele doua locuri destinate reprezentantilor salariatilor in Consiliul de Administratie al Societatii Romane de Radiodifuziune-SRR, solicitand, totodata, paratei, publicarea hotararii intr-un ziar de circulatie nationala si pe pagina de internet a SRR, precum si acordarea de daune morale reclamantilor", potrivit unui comunicat remis, luni, agentiei MEDIAFAX de Federatia Romana a Jurnalistilor MediaSind .

Potrivit comunicatului, Curtea de Apel a confirmat astfel "ilegalitatile sesizate de Sindicatului Unit al Salariatilor-Radio Romania si de Comitetul Executiv al Federatiei Romane a Jurnalistilor MediaSind fata de Dispozitia Comitetului Director al Societatii Romane de Radiodifuziune nr. I.23 din 3 iunie 2014 semnata de Ovidiu Miculescu, Presedinte - Director general, de a interzice accesul persoanelor din afara institutiei de a candida pentru locurile prevazute de lege in Consiliul de Administratie, ca reprezentanti ai salariatilor si, totodata, ai societatii civile".

Totodata, prin acest comunicat, MediaSind solicita Parlamentului sa demita, in regim de urgenta, Consiliul de Administratie al SRR, prin respingerea raportului de activitate al institutiei. MediaSind are in vedere in solicitarea sa atat decizia CAB, cat si faptul ca "exista in cercetare o plangere penala privind abuzurile in cazul alegerilor din SRR".

In fapt, Sindicatul Unit al Salariatilor - Radio Romania (SUS-Radio Romania), Cristian Pirvulescu, Adrian Moise, Teodora Stanciu, Elena Jipescu si Niculae Lev-Iulia au dat in judecata Societatea Romana de Radiodifuziune pe 1 iulie 2014, printr-un dosar inregistrat la Curtea de Apel Bucuresti, sectia Contencios administrativ si fiscal, cerand anularea rezultatului alergerilor din institutie, pentru desemnarea celor doi reprezentanti ai salariatilor in CA al SRR.

Pe 6 iunie 2014, Adrian Moise, presedinte al SUS-Radio Romania, a declarat, pentru MEDIAFAX, ca membrii Comitetului Director al SRR au decis regulamentul scrutinului, potrivit caruia la acele alegeri nu pot candida si persoane din afara Radioului Public, asa cum s-a intamplat la precedentele alegeri organizate in institutie. El a contestat totodata faptul ca mai multe propuneri de candidatura au fost respinse la alegerile organizate de SRR. Printre acestea s-au numarat si cele facute de SUS-Radio Romania - Adrian Moise, Cristian Pirvulescu, Teodora Stanciu si Elena Jipescu.

In acest proces, Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a decis pe 5 iunie sa anuleze articolele 1-5 din Regulamentul privind desfasurarea alegerilor de desemnare a candidatilor pentru reprezentantii salariatilor in CA al SRR, aprobat prin dispozitia Comitetului Director al SRR din 3 iunie 2014.

De asemenea, CAB a anulat procesul verbal de stabilire a clasamentului final al alegerilor, inregistrat la SRR pe 7 iunie 2014, si a obligat SRR la plata sumei de 100 de lei despagubiri catre fiecare reclamant persoana fizica pentru incalcarea dreptului de acces in functii si demnitati publice.

Totodata, instanta a obligat SRR sa publice hotararea intr-un ziar de circulatie nationala si pe pagina sa de internet, pe cheltuiala sa, si la plata sumei de 1.100 lei cheltuieli de judecata catre reclamantul Sindicatul Unit al Salariatilor - Radio Romania.

Hotararea CAB poate fi atacata cu recurs in 15 zile de la comunicare.

Nicoleta Balaci si Adrian Doros au fost validati in 2014 ca reprezentanti ai salariatilor Radioului Public in viitorul Consiliu de Administratie al institutiei, dupa cum au declarat la momentul respectiv, pentru MEDIAFAX, surse din Societatea Romana de Radiodifuziune.

Totodata, Marius Dorian Tanase si Mihai Maiorescu au fost validati ca membri supleanti ai Nicoletei Balaci si Adrian Doros in CA al SRR.

Potrivit Legii 41/1994 privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune, personalul angajat al institutiei desemneaza, prin vot secret, candidatii pentru doua locuri in Consiliul de Administratie, in cadrul unui scrutin organizat de conducerea SRR. Membrii CA, inclusiv cei doi alesi de salariati, sunt desemnati insa ulterior, prin votul majoritatii deputatilor si senatorilor in sedinta comuna a celor doua Camere ale Parlamentului.

Societatea Romana de Radiodifuziune detine in prezent posturile Radio Romania Actualitati, Radio Romania International, Radio Romania Cultural, Radio Romania Muzical, Antena Satelor, Radio3Net, Radio Bucuresti, peste 10 statii regionale si locale si Radio Chisinau. Acestora li se adauga postul online pentru copii Radio Junior si agentia de presa Rador.

Libertatea

Azi: Cea mai citită știre din sursa Libertatea:

Alegerile pentru locurile salariatilor in CA al SRR, anulate de instanta. Decizia nu este definitiva | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii