Vineri, 17 Iulie 2015 - 05:33 AM Aleg.RO: Zgonea: Suntem intr-o situatie de criza, cu liderul inculpat si cu vicepresedintele condamnat...

Cotidianul

Valeriu Zgonea, presedintele Camerei Deputatilor, a deplans, joi, intr-un interviu pentru Associated Press, situatia din PSD .

Zgonea cere o reforma profunda a Partidului Social Democrat, de guvernamant, in contextul in care premierul Victor Ponta este urmarit penal, relateaza Associated Press.

"Suntem intr-o situatie de criza... cu liderul inculpat si cu vicepresedintele condamnat pentru coruptie", a spus Zgonea.

"În Romania, sistemul de conducere este o reminiscenta a mentalitatii comuniste, care afecteaza credibilitatea noastra", a mai spus acesta.

"Avem nevoie de o schimbare de mentalitate... asta este ceea ce generatia tanara ne spune", a mai precizat Zgonea. "Din pacate, partidele de opozitie sunt si mai putin reformate", a adaugat el.

Zgonea a mai declarat ca PSD are nevoie de reforme profunde si trebuie sa organizeze rapid un congres pentru a alege un nou presedinte.

Miercuri, Zgonea a declarat ca Rovana Plumb este "in acest moment cea mai buna solutie pentru conducerea PSD", fiind "singurul om ramas in picioare".

El a mai sustinut ca daca el ar fi vrut sa candideze pentru vreo functie in partid si-ar fi anuntat candidatura.

Liviu Dragnea a fost condamnat in luna mai la un an inchisoare cu suspendare, fiind acuzat de fraudarea referendumului organizat in 2012 pentru demiterea presedintelui Traian Basescu.

Premierul Victor Ponta este urmarit penal pentru fals in inscrisuri sub semnatura privata, complicitate la evaziune fiscala in forma continuata si spalare de bani,

· Cotidianul
Cotidianul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Cotidianul:

Zgonea: Suntem intr-o situatie de criza, cu liderul inculpat si cu vicepresedintele condamnat... | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.69199895858765 seconds.