Joi, 30 Iulie 2015 - 06:01 AM Aleg.RO: Sebastian Ghita respinge acuzatiile DNA: “Nu este logic!”

7plus Autor: Cristi Ionita

Deputatul Sebastian Ghita a aflat, miercuri, ca procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au decis sa-l trimita in judecata intr-un nou dosar .

Ghita este acuzat de dare de mita, spalare de bani si instigare la abuz in serviciu. Este vorba despre dosarul in care Ghita este acuzat ca i-a dat o vila lui Iulian Badescu, primarul de la acea vreme a municipiului Ploiesti, pentru ca acesta sa aprobe o sponsorizare de la Consiliul Local Ploiesti catre clubul de baschet detinut de deputat.

Ghita respinde acuzatiile aduse de procurorii DNA, mai ales in conditiile in care chiar in documentul remis de procurori se arata ca vila respectiva este evaluata la un pret aproape la fel de mare cu finantarea pe care clubul ar fi urmat sa o primeasca de la Consiliul Local.

“Nu inteleg tactica aplicata de procurori si nici graba cu care au trimis acest dosar in judecata. Clubul de baschet din Ploiesti nu imi apartine si nu mi-a apartinut. Curtea de conturi a verificat in fiecare an felul in care au fost cheltuiti banii. Primaria a dorit sa ajute echipa de baschet si toti consilierii au votat pentru cresterea bugetului. Nu l-am instigat sau fortat pe primarul Badescu sa suplimenteze sumele. Nu exista nicio dovada in acest sens pentru ca acest lucru nu s-a intamplat. Am sustinut clubul de baschet si sunt mandru de asta, de la infiintare si pana acum. Am fost jucator, manager, sponsor atunci cand detineam firme. Am facut toate aceste lucruri respectand legea. Acuzatia este de neinteles pentru mine. Daca eu controlam o firma care avea o casa si doream sa ajut cu bani echipa de baschet propuneam vanzarea casei si plata banilor catre echipa de baschet. Ce rost avea sa dau primarului 300.000 euro pentru ca el sa dea echipei de baschet 300.000 euro? De ce sa nu o fac singur? Nu este logic ce spun procurorii”, a afirmat Sebastian Ghita.

Procurorii DNA sustin ca Ghita ar fi solicitat o finantare de 1,5 milioane de lei de la Consiliul Local si i-ar fi oferit o vila primarului Iulian Badescu, pentru ca acesta sa aprobe finantarea. Vila era evaluata la peste un milion de lei, iar primarul de atunci al Ploiestiului a platit doar 124.000 de lei pe ea.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Sebastian Ghita respinge acuzatiile DNA: “Nu este logic!” | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii