Joi, 30 Iulie 2015 - 06:01 AM Aleg.RO: Sebastian Ghita, trimis in judecata

7plus Autor: National

Procurorii DNA i-au trimis in judecata pe deputatul Sebastian Ghita si pe Iulian Badescu, fost primar al municipiului Ploiesti, cei doi fiind acuzati de fapte de coruptie .

Sebastian Ghita este acuzat de dare de mita

Sebastian Ghita urmeaza sa ajunga in fata judecatorilor in dosarul privind casa de locuit pe care i-ar fi dat-o lui Badescu in schimbul finantarii pentru echipa de baschet CSU Asesoft Ploiesti. Potrivit  procurorilor, parlamentarul, aflat sub control judiciar, este acuzat de dare de mita, instigare la abuz in serviciu avand drept consecinta obtinerea pentru altul a unui folos necuvenit si spalare de bani. De partea cealalta, fostul primar Iulian Badescu, aflat in stare de arest in alta cauza, este acuzat de luare de mita si abuz in serviciu avand drept consecinta obtinerea pentru altul a unui folos necuvenit. In rechizitoriul intocmit de DNA se arata ca, in cursul anului 2013, Badescu, in calitate de primar al Ploiestiului si ordonator principal de credite, instigat de Sebastian Ghita, a acordat ilegal unui clubului sportiv Asesoft Ploiesti o finantare nerambursabila suplimentara de la bugetul local in suma de 1.500.000 lei, care constituie atat prejudiciu adus unitatii administrativ teritoriale, cat si un folos necuvenit obtinut de asociatia respectiva. ?Pentru alocarea sumei respective de bani,  Iulian Badescu a pretins si primit de la inculpatul Ghita, prin intermediul unei societati comerciale controlate de acesta din urma, un imobil (casa de locuit) situat in municipiul Ploiesti, in valoare de 1.041.600 lei?, au mai precizat procurorii.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Sebastian Ghita, trimis in judecata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii