Vineri, 07 August 2015 - 06:02 AM Aleg.RO: Mate Andras: O consultare intre formatiunile politice este binevenita

romanialibera

"Sunt ferm convins ca vor exista consultari atat cu PNL, cat si cu UNPR, pentru ca este firesc sa ai consultari cu partidele parlamentare", a declarat liderul grupului deputatilor UDMR, Mate Andras, pentru MEDIAFAX .

El a afirmat ca nu ar putea fi vorba despre un refuz al UDMR de a participa la consultari pe teme de interes pentru intrega societate, cu atat mai mult cu cat Codul fiscal este un proiect care ar putea afecta bugetul national, dar si previziunile bugetare viiitoare.

"Este fireasca o consultare intre formatiunile politice si este binevenita. Nu este vorba despre a spune nu unor consultari pe teme care intereseaza intreaga societatea. Codul fiscal este foarte important pentru ca poate afecta atat bugetul national, cat si viitoarele bugete", a mai spus deputatul UDRM.

Mate Andras a afirmat ca vor exista discutii intre parlamentarii UDMR, privind Codul fiscal, urmand ca Uniunea sa se consulte mai ales cu deputatul Erdei DolĂłczki IstvĂĄn, membru in Comisia de buget a Camerei Deputatilor, pentru a lua o decizie in ceea ce priveste proiectul de Cod fiscal.

"Deocamdata, trebuie sa ne consultam intre noi si mai ales cu colegul nostru, domnul deputat Erdei DolĂłczki IstvĂĄn, care este membru in Comisia de buget a Camerei Deputatilor, dupa aceea vom lua o decizie, intre noi", a precizat Mate Andras.

UNPR propune partidelor parlamentare data de 19 august pentru consultari pe tema Codului fiscal, acestea urmand sa aiba loc in Parlament.

UNPR a precizat, intr-un comunicat, ca a fost trimisa scrisoare de invitatie prim-ministrului al Guvernului Romaniei, Victor Ponta, presedintelui interimar al Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea, co-presedintilor Aliantei Liberalilor si Democratilor, Calin Popescu Tariceanu si Daniel Constantin, co-presedintilor Partidului National Liberal, Alina Gorghiu si Vasile Blaga, presedintelui Uniunii Democrate Maghiare din Romania, Kelemen Hunor, precum si liderului grupului parlamentar al minoritatilor nationale, Varujan Pambuccian.

Potrivit invitatiei, consultarile vor avea loc la Parlament, in data de 19 august 2015, incepand cu ora 10.00, la doua zile distanta de data propusa de liberali pentru consultarile pe teme economice.

Gabriel Oprea anuntase, joi dimineata, ca UNPR va transmite o scrisoare tuturor partidelor, pentru a le chema la discutii la Palatul Parlamentului, astfel incat sa fie gasita cea mai buna formula pe tema Codului fiscal, inainte de sesiunea extraordinara a Parlamentului pe aceasta tema, programata pentru sfarsitul lunii august.

Citeste si: Gabriel Oprea invita partidele la consultari pe tema noului Cod fiscal: Invitatia UNPR, o conditie pentru prezenta tuturor partidelor la negocieri

Saptamana trecuta, liberalii au propus partidelor politice si institutiilor abilitate sa participe la consultari publice pe teme de interes major precum macrostabilitatea economica, in special Codul Fiscal si noua lege a salarizarii in sectorul de stat, absorbtia de fonduri europene, dezvoltarea infrastructurii si investitiile publice, reforma administratiei publice, aderarea la Spatiul Schengen si pregatirea Presedintiei Consiliului UE din anul 2019.

Luni, PNL a anuntat ca propune partidelor parlamentare data de 17 august pentru consultari, echipa desemnata de liberali pentru negocieri fiind alcatuita din Catalin Predoiu, Eugen Nicolaescu si Marian Petrache.

Prim-vicepresedintele PNL Catalin Predoiu a declarat, miercuri, ca a observat doua linii de gandire in PSD in privinta Codului Fiscal, una ridiga a oamenilor din jurul lui Victor Ponta, iar alta de deschidere din partea presedintelui interimar Liviu Dragnea, adaugand ca spera ca ratiunea sa prevaleze.

Predoiu a precizat, la TVR, ca se asteapta de la consultarile din 17 august, propuse de PNL pe tema Codului Fiscal, ca Guvernul sa refaca calculele si sa demonstreze sustenabilitatea masurilor din acest cod, adaugand ca exista semnale din partea liderilor Gabriel Oprea, Liviu Dragnea si Klemen Hunor ca oamenii politici s-au maturizat si nu mai joaca interesele Romaniei.

Surse social-democrate precizau saptamana trecuta pentru MEDIAFAX ca PSD nu a luat inca o decizie privind consultarile cu PNL si va discuta problema in cadrul urmatoarei sedinte a Biroului Permanent National al partidului, care ar putea fi convocata tot in jur de 15 august. Social-democratii vor discuta si mandatul pentru sesiunea parlamentara extraordinara care ar urma sa aiba loc in perioada 24-26 august, pentru reexaminarea Codului fiscal.

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Mate Andras: O consultare intre formatiunile politice este binevenita | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii