Vineri, 11 Septembrie 2015 - 06:07 AM Aleg.RO: Fostul ministru Fenechiu, aflat in Penitenciarul Vaslui, ii invata pe detinuti "tainele" computerului

AMOS News

O parte dintre detinutii Penitenciarului Vaslui, care participa, voluntar, la activitati educative in cadrul clubului unitatii de detentie, iau lectii de utilizare a calculatorului de la fostul ministru al Transporturilor Relu Fenechiu, incarcerat in penitenciarul vasluian din luna februarie a acesui an, transmite corespondentul MEDIAFAX .

Fostul ministru liberal, condamnat la cinci ani de inchisoare in dosarul "Transformatorul”, si-a aratat disponibilitatea de a-i sprijini pe formatorii penitenciarului care le predau detinutilor, impartasindu-le colegilor de detentie din cunostintele sale din domeniul informaticii.

Desi reprezentantii Penitenciarului Vaslui au refuzat sa prezinte un punct de vedere oficial in legatura cu acest subiect, Relu Fenechiu a marturisit despre preocuparile sale din detentie unuia dintre colegii sai de partid din Vaslui, care l-a vizitat in inchisoare.

"Nu-mi plac politicienii care, atunci cand cineva din zona este ministru, incearca sa-i «rupa» usa si sa-i obtina «gratiile», ca sa nu spun favorurile. Nu l-am cautat pe Relu Fenechiu niciodata cat a fost ministru, insa i-am facut solicitari scrise in numele Consiliului Judetean Vaslui privind necesitatile financiare ale judetului nostru pentru capitolul drumuri. Relu Fenechiu este acum in detentie la Penitenciarul Vaslui si mi s-a parut normal ca, dupa obtinerea acordului sotiei sale, sa merg in vizita la domnia sa si sa-l intreb daca in noua situatie neplacuta in care se afla, cea de detinut, omeneste ii pot fi de vreun folos. Omul mi-a multumit, mi-a relatat in cele sapte - opt minute cat am stat la vorbitor alaturi de sotia sa, ca si-a gasit o modalitate de a se echilibra si de a-si petrece timpul, invatandu-i tainele calculatorului pe colegii sai detinuti”, a declarat, joi, corespondentului MEDIAFAX vicepresedintele Consiliului Judetean Vaslui, CornCorneliu Bichinet

Prin participarea la activitatile educative, fostului ministru al Transporturilor i se va reduce din pedeapsa, in sensul ca pentru fiecare trei zile pe care le petrece in club i se reduce o zi din pedeapsa.

Condamnat definitiv, in ianuarie 2014, la cinci ani de inchisoare, pentru complicitate la abuz in serviciu in forma calificata, liberalul Relu Fenechiu ar urma sa iasa din penitenciar la mijlocul anului 2017. Primul an de detentie l-a ispasit la Penitenciarul de Maxima Siguranta Iasi, ulterior fiind transferat la unitatea de detentie din Vaslui, cea mai noua si moderna din tara.

Tot la cate cinci ani de inchisoare au fost condamnati fratele fostului ministru al Transporturilor, Lucian Fenechiu, si Mihai Bogdan Damian. Ioan Turbatu, director general al Sucursalei de Intretinere si Servicii Energetice Electrice (SISEE) Moldova in perioada 2002-2004, si Ion Marghidan, director general al aceleiasi institutii in perioada 2004-2005, au fost condamnati la cate sase ani de inchisoare cu executare, pentru abuz in serviciu in forma calificata. Petru Andronache, director comercial al SISEE Moldova in perioada 2002-2005, a primit o pedeapsa de sapte ani de inchisoare cu executare si cinci ani interzicerea unor drepturi, pentru abuz in serviciu in forma calificata.

Instanta a mai dispus ca cei sase inculpati sa plateasca, in solidar, peste 5,7 milioane de lei, reprezentand daune materiale catre SISEE Moldova. Deputatul PNL Relu Fenechiu a fost trimis in judecata de procurorii DNA in iunie 2012, in dosarul cunoscut ca "Transformatorul", fiind acuzat ca prin firmele sale a vandut transformatoare si intrerupatoare uzate si vechi la preturi de produse noi catre Sucursala de Intretinere si Servicii Energetice Electrice Moldova, cu complicitatea fostei conduceri a institutiei.

Deputatul Relu Fenechiu, in varsta de 48 de ani, a fost presedintele PNL Iasi din 2004, din 2008 a detinut functia de vicepresedinte al PNL la nivel central, iar dupa decizia instantei a demisionat din PNL.

De asemenea, Fenechiu a fost ministru al Transporturilor timp de sapte luni, pana in iulie 2013, cand s-a retras din aceasta functie ca urmare a condamnarii in prima instanta in dosarul "Transformatorul".

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Fostul ministru Fenechiu, aflat in Penitenciarul Vaslui, ii invata pe detinuti "tainele" computerului | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii