Marți, 29 Septembrie 2015 - 05:35 AM Aleg.RO: GEORGE SCUTARU, fost consilier al lui Iohannis, trimis in judecata de DNA

7plus

George Scutaru, fost consilier prezidential, si deputatul PNL Dan Motreanu, vicepresedinte al Camerei, au fost trimisi in judecata de DNA pentru spalare de bani .

George Scutaru

Procurorii DNA au dispus trimiterea in judecata, sub control judiciar, a inculpatului SCUTARU GEORGE-ADRIAN, la data faptelor deputat si membru cu functie de conducere intr-un partid, cu privire la savarsirea infractiunii de spalare a banilor, si, in stare de libertate, a inculpatilor MOTREANU DAN STEFAN, deputat si membru cu functie de conducere intr-un partid (la data faptelor si in prezent), cu privire la savarsirea infractiunii de spalare a banilor, si SCHAER ANA MARIA, administrator al unei societati comerciale, cu privire la savarsirea infractiunii de spalare a banilor.

In rechizitoriul intocmit, procurorii sustin ca, "in cursul anului 2008, o persoana cu functie de conducere in administratia locala – denuntator in prezenta cauza - a pretins si primit de la o alta persoana suma de aproximativ 1 milion euro, cu titlu de mita, in schimbul sprijinirii acestuia din urma in demersurile de punere in posesie cu suprafete de teren aflate pe raza municipiului Buzau."

CITESTE SI GEORGE SCUTARU, fostul consilier al lui Klaus Iohannis, URMARIT PENAL si pus sub control judiciar"Din suma de 700.000 euro, bani primiti efectiv de persoana denuntatoare, aceasta le-a remis inculpatilor Scutaru George-Adrian si Motreanu Dan Stefan, sumele de 170.000 euro, respectiv 250.000 euro, conform unei intelegeri anterioare. Ambele sume au fost date in acelasi scop, respectiv pentru finantarea campaniei electorale din 2008 (alegeri locale si generale), a candidatilor partidului din care fac parte cele doua persoane ultim mentionate.

Pentru a disimula provenienta acestor sume de bani, inculpatii Scutaru George-Adrian, Motreanu Dan Stefan si Schaer Ana Maria au initiat un mecanism financiar fictiv, folosindu-se de documente justificative ce nu corespund realitatii, prin care suma de 1.213.085 lei a fost transferata, in mai multe transe, din contul societatii administrata de catre aceasta din urma catre o firma care a produs articole de vestimentatie folosite ca materiale in campania electorala.

In cauza, fata de toti cei trei inculpati, a fost dispusa masura sechestrului asigurator si poprire asupra bunurilor mobile si imobile aflate in proprietatea inculpatilor, pana la concurenta sumei de 1.213.090 lei, suma care a fost efectiv platita firmei producatoare a materialelor electorale", se arata intr-un comunicat al DNA.

Dosarul a fost trimis spre judecare Inaltei Curti de Casatie si Justitie, cu propunere de a se mentine masurile preventive si asiguratorii dispuse in cauza.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

GEORGE SCUTARU, fost consilier al lui Iohannis, trimis in judecata de DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii