Marți, 06 Octombrie 2015 - 05:41 AM Aleg.RO: Fostul lider al PSD Teleorman Teodor Nitulescu, la DNA

Bursa      *  Acesta a declarat recent ca Liviu Dragnea "a sifonat peste un miliard de euro in firma Teldrum, pe care a privatizat-o" si cu banii de la Teldrum a sponsorizat campania lui Basescu
       Fostul lider al PSD Teleorman Teodor Nitulescu a venit, ieri dupa-amiaza, la Directia Nationala Anticoruptie, la patru zile dupa ce a declarat ca Liviu Dragnea "a sifonat peste un miliard de euro in firma Teldrum, pe care a privatizat-o" si cu banii de la Teldrum a sponsorizat campania lui Basescu .
     Fostul presedinte Traian Basescu a comentat, in 2 octombrie, afirmatiile lui Teodor Nitulescu, spunand ca Liviu Dragnea este "un mare mincinos", un "om pe care trebuie sa-l tii departe".
     "Ce va pot garanta este ca Nitulescu este un om serios, un om la care nu am constatat sa fi mintit. Am inteles ca Nitulescu a primit aceasta informatie de la Dragnea. Dragnea este un mare mincinos. El, ca sa se puna bine cu Nitulescu, care era prefect la acea ora, a zis si o minciuna, ca mi-a finantat campania (din anul 2009 - n.r.)", a afirmat Traian Basescu.
     El a spus ca i-a sunat atat pe trezorierul fostului PDL, cat si pe Vasile Blaga, care au infirmat categoric existenta unei sponsorizari a lui Liviu Dragnea pentru campania sa electorala. De asemenea, Traian Basescu l-a atacat dur pe Liviu Dragnea, afirmand ca "daca ar avea partidul pe mana, l-ar vinde ca sa-i fie lui bine".
     Presedintele interimar al PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, in 3 octombrie, ca acuzatiile privind finantarea campaniei fostului presedinte Traian Basescu sunt "prostesti", facute de un "infractor care umbla in libertate", adaugand ca asa ceva "este exclus".
     Liviu Dragnea a declarat ca aceste acuzatii nu pot fi crezute "de niciun om normal din tara asta", care stie relatiile sale cu Traian Basescu si care nu a uitat totusi implicarea sa in referendumul de demitere a fostului presedinte.
     Dragnea a exclus o finantare a campaniei electorale a lui Traian Basescu, in 2009. "In rest, ce naiba sa comentez eu si sa raspund la acest fel de acuzatii prostesti, sa finantez eu campania lui Traian Basescu. Este exclus asa ceva", a mai spus Liviu Dragnea.
     Procurorii DNA au facut perchezitii la o casa si un apartament ale fostului prefect de Teleorman Teodor Nitulescu, la primariile comunelor Vedea, Stejaru si Trivalea Mosteni, la Spitalul de Pneumoftiziologie din Rosiorii de Vede si la patru firme, intr-un dosar in care Nitulescu este suspectat de abuz in serviciu, potrivit Mediafax.
     Anchetatorii au descins atunci la apartamentul in care locuieste Teodor Nitulescu in Alexandria si la un conac al acestuia, din satul Gresia, comuna Stejaru, judetul Teleorman, imobil izolat, aflat in vecinatatea Asociatiei Vanatorilor si Pescarilor Sportivi Vedea si langa fosta ferma de pui din localitatea Gresia.
     In acest dosar, Teodor Nitulescu este suspectat de abuz in serviciu, conflict de interese si efectuarea de operatiuni financiare, ca acte de comert, incompatibile cu functia, atributia sau insarcinarea indeplinita.
     Potrivit unor documente ale anchetatorilor, Teodor Nitulescu, in calitate de prefect al judetului Teleorman in perioada 2009-2012, a exercitat actiuni de influenta pentru ca Asociatia Vanatorilor si Pescarilor Sportivi Vedea, unde era presedinte, sa obtina dreptul de gestionare a faunei cinegetice din cuprinsul anumitor fonduri cinegetice situate in Teleorman.
     Nitulescu mai este suspectat ca ar fi intervenit la persoane din conducerea Directiei Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor Teleorman pentru a fi oprite controale la SC Comixt sau a influenta concluziile controalelor.
     Fostul prefect ar fi intervenit si persoane din conducerea Garzii Financiare Teleorman pentru a dispune verificari specifice la agenti economici din Teleorman, respectiv SC Adytex Investment SRL, pentru a putea astfel sa obtina informatii privind raportul acestei firme cu o alta societate din Craiova, "activitatea de verificare fiind facuta pentru a crea presiuni asupra societatii in vederea acapararii a 75 la suta din partile sociale ale acestei firme".
     Anchetatorii sustin ca, in perioada mai 2011 - iunie 2012, cand ocupa functia de prefect, Teodor Nitulescu a efectuat acte de comert incompatibile cu functia la SC Venus Mob SRL si SC Comixt SA Rosiorii de Vede.
     De asemenea, Teodor Nitulescu mai este suspectat si de presiuni asupra lui Gabriel Nicolae Poncea, cand acesta era director al Clubului Sportiv Scolar Turnu Magurele, pentru anularea unei licitatii castigate de asocierea SC Teldrum SA - SC Hidro Olt SRL si atribuirea ulterioara a contractului privind amenajarea sediului si a salii de sport a clubului catre alta asociere formata din SC Ten Holding SRL si SC Hidro Olt SA, potrivit acelorasi documente.
     Teodor Nitulescu, in virsta de 55 de ani, a fost primar al municipiului Alexandria din 1996 si pana in 2001. Din acel an, el a fost prefect al judetului Teleorman, pana in 2004, an in care a castigat un mandat de deputat din partea PSD.
     In octombrie 2009, Teodor Nitulescu a fost numit din nou prefect al judetului Teleorman, fiind eliberat din functie in aprilie 2012, printr-o hotarare de Guvern semnata de premierul de atunci Mihai Razvan Ungureanu. Teodor Nitulescu a candidat la alegerile locale din 10 iunie 2012, din partea Aliantei pentru Teleorman (PDL+PNTCD), pentru functia de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman, insa a a pierdut alegerile in fata lui Liviu Dragnea.
     In iunie 2012, Nitulescu a fost gasit incompatibil de inspectorii ANI, care l-au reclamat si la Parchet pentru conflict de interese, intrucat ar fi atribuit fonduri pentru deszapezirea drumurilor unei societati unde cei doi fii ai sai sunt asociati.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Fostul lider al PSD Teleorman Teodor Nitulescu, la DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii