Miercuri, 07 Octombrie 2015 - 05:15 AM Aleg.RO: Procurorii DNA i-au cerut lui Sebastian Ghita noi documente in dosarul Hidro Prahova

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Sebastian Ghita s-a prezentat, marti, la DNA Ploiesti, unde a stat cateva minute, iar la iesire a declarat ca a venit pentru a ridica o solicitare a procurorilor de aducere de noi documente .

Surse judiciare au declarat ca procurorii anticoruptie i-au cerut lui Ghita noi documente in ceea ce priveste implicarea sa in dosarul Hidro Prahova.

Tot marti, la DNA, a venit si fostul sef al Politiei Locale Ploiesti Cristinel Toader, eliberat din arest preventiv la solicitarea procurorilor si plasat in arest la domiciliu, intr-un dosar in care este cercetat pentru santaj si luare de mita.

Surse judiciare au afirmat ca Toader a fost citat ca martor pentru a da declaratii in dosarul Hidro Prahova.

Cristinel Toader, fost sef al Comisariatului pentru Protectia Consumatorului Prahova si al Garzii de Mediu Prahova in perioada guvernarii PDL, are calitatea de martor si in dosarul in care este implicata Apa Nova, el fiind audiat in 29 septembrie la DNA Ploiesti. Ulterior, procurorii DNA au solicitat Tribunalului Prahova inlocuirea arestarii preventive cu arestul la domiciliu pentru Cristinel Toader.

In ultimii ani, el a detinut functia de sef al Politiei Locale Ploiesti, avand sustinerea PSD.

In 14 august, procurorii DNA Ploiesti au prelungit cu 60 de zile masura controlului judiciar fata de deputatul Sebastian Ghita in dosarul Hidro Prahova, fiind pastrate toate interdictiile impuse in cadrul acestei masuri, inclusiv aceea de a parasi tara si de a lua legatura cu premierul Victor Ponta.

In acelasi dosar, au mai fost plasati sub control judiciar deputatul PSD Vlad Cosma si tatal acestuia, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma. Cei trei sunt acuzati de sprijinirea unui grup infractional organizat.

In acest caz, cumnatul premierului Victor Ponta, omul de afaceri Iulian Hertanu, este urmarit penal pentru constituire a unui grup infractional organizat, deturnare de fonduri europene, evaziune fiscala si spalare de bani. In 18 februarie, Iulian Hertanu a fost arestat preventiv, alaturi de omul de afaceri Vladimir Ciorba, in dosarul vizand fraudarea de fonduri europene pentru lucrari de canalizare la Comarnic, executate de firma sa, SC Grossman Engineering Group. In 23 aprilie, Iulian Hertanu a fost plasat in arest la domicliu, in urma unei decizii a instantei supreme. Ulterior, el a fost pus sub control judiciar.

Potrivit anchetatorilor, Virgiliu Roman, Sebastian Ghita, Vlad si Mircea Cosma au sprijinit grupul infractional din care facea parte Iulian Hertanu ca sa acceseze si sa primeasca fonduri europene in cadrul contractului de extindere a retelei de canalizare din orasul Comarnic, proiect in valoare de aproape zece milioane de euro.

Procurorii sustin ca, in perioada 2011 - 2015, presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, fost presedinte al filialei judetene a PSD, a facut demersuri (interventii pentru numirea in functii a unor persoane, obtinerea de informatii confidentiale - activitati derulate direct sau prin intermediul consilierilor sai personali) la functionari ai SC Hidro Prahova si a exercitat presiuni (amenintari cu privire la inlocuirea din functie) asupra directorului general al societatii, pentru ca acestia sa atribuie ilegal asocierii SC Grossmann Engineering Group SRL - SC Euroconstruct Trading 98 SRL contractul de lucrari pentru extinderea retelei de canalizare in orasul Comarnic. De asemenea, Mircea Cosma a facut presiuni pe durata derularii contractului pentru prelungirea termenelor de executie si efectuarea ilegala de plati.

Sebastian Ghita a fost, de asemenea, trimis in judecata, in iulie, intr-un alt dosar instrumentat de procurorii DNA Ploiesti, in care este cuzat de dare de mita, procurorii sustinand ca i-a dat o casa fostului primar al Ploiestiului Iulian Badescu, pentru ca in schimb o asociatie sportiva controlata de Ghita sa primeasca fonduri de la bugetul local al municipiului pentru echipa de baschet CSU Asesoft.

Citeste si DLAF verifica cum a dat STS 3 milioane de euro pentru modernizarea Sistemului 112 unei asocieri din care fac parte si firme care ar fi controlate de Sebastian Ghita Citeste si CSM: Declaratiile lui Ghita privind dosarul sau - de natura sa submineze autoritatea judecatoreasca Citeste si Procurorii DNA ii dau o noua veste proasta lui Sebastian Ghita

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Procurorii DNA i-au cerut lui Sebastian Ghita noi documente in dosarul Hidro Prahova | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii