Miercuri, 14 Octombrie 2015 - 05:19 AM Aleg.RO: Parlamentul a reparat boacana privind cvorumul de detinere la BVB si SIF-uri

Bursa      *  Amendamente la regulile majorarilor de capital
       Parlamentarii au adoptat, ieri, modificarile la legea pietei de capital, propuse de Comisia de Buget Finante din Camera Deputatilor .
     Deputatii au adus amendamente referitorare la majorarile de capital, insa nu au luat in calcul propunerile Coalitiei pentru Dezvoltarea Romaniei de ridicare a pragului la SIF-uri.
     Totodata, parlamentarii au reparat boacana privind reglementarea cvorumului la operatorii de piata si la SIF-uri, produsa la inceputul anului.
     Atunci, Guvernul si Parlamentul au reusit "performanta" sa se incurce in modificarile la legea pietei de capital 297/2004, numerotand la fel doua prevederi care se refereau la lucruri diferite, respectiv la cvorumurile pentru Adunarile Generale la SIF-uri si cele la burse.
     In Ordonanta de Guvern din decembrie 2014, articolul 286^3 din legea 297 face referire la reducerea cvorumurilor pentru Adunarile Generale la operatorii de piata, in timp ce in legea 10/2015, promulgata pe 8 ianuarie 2015, articolul 286^3 din legea 297 stipuleaza aceeasi relaxare a cvorumurilor, dar pentru SIF-uri.
     In luna iulie, Autoritatea de Supraveghere Financiara a clarificat, pentru ziarul "BURSA" faptul ca, in vigoare, este forma care a rezultat ca urmare a intrarii in vigoare a Legii nr. 10/2015 pentru aprobarea OUG nr. 32/2012, adica operatorii de piata nu beneficiaza de aceasta relaxare a cvorumurilor, ci se aplica doar SIF-urilor.
     Noua lege a introdus un articol prin care de cvorumurile relaxate beneficiaza si bursele: "Conditiile de cvorum si de majoritate de vot necesare desfasurarii adunarilor generale extraordinare ale actionarilor unui operator de piata si adoptarii hotararilor sunt cele prevazute la art. 115 alin. (l) si (2) din Legea nr.31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare."
     Conditiile de cvorum si de majoritate de vot necesare desfasurarii adunarilor generale extraordinare ale actionarilor, prevazute in Legea nr. 31/1990, a societatilor comerciale, si invocate de cele doua modificari legislative (pentru operatorii de piata si SIF-uri), sunt cvorum de 25%, la prima convocare, si 20%, la a doua convocare.
     * Ridicarea dreptului de preferinta, in AGEA cu prezenta de minim 85%
     Parlamentarii au mai decis ca, in cazul majorarilor de capital social, ridicarea dreptului de preferinta a actionarilor de a subscrie sa fie hotara¬ta in adunarea generala extraordinara, la care participa actionari reprezentand cel putin 85% din capitalul social subscris, si cu votul actionarilor care detin cel putin 3/4 din drepturile de vot. Conform amendamentelor aduse, majorarile de capital social prin aport in natura trebuie sa fie aprobate de adunarea generala extraordinara, la care participa actionari reprezentand cel putin 85% din capitalul social subscris, si cu votul actionarilor care sa reprezinte cel putin 3/4 din drepturile de vot. Aporturile in natura pot consta numai in bunuri noi si performane necesare realizarii obiectului de activitate al societatii emitente.
     Referitor la majorarile de capital social prin aport in numerar, ridicarea dreptului de preferinta a actionarilor de a subscrie trebuie sa fie hotarata in adunarea generala extraordinara, la care participa actionari reprezentand cel putin 4/5 din capitalul social subscris, si cu votul actionarilor care detin cel putin 3/4 din drepturile de vot.
     Legea urmeaza sa mearga la promulgat la Presedintie.

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Parlamentul a reparat boacana privind cvorumul de detinere la BVB si SIF-uri | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii