Miercuri, 21 Octombrie 2015 - 05:41 AM Aleg.RO: Dragnea: PSD va vota pentru ridicarea imunitatii parlamentare a Elenei Udrea

adevarul

"Am si vorbit cu Valeriu Zgonea astazi . Ceea ce am spus la Congres nu sunt vorbe in vant. Nu avem nicio ezitare. PSD va vota pentru ridicarea imunitatii parlamentare", a spus Dragnea, la o emisiune a postului Realitatea TV, raspunzand unei intrebari.

"Nu avem de gand sa facem exceptie pentru nimeni. De ce este nevoie de imunitate, ca suntem cateva sute de oameni care avem imunitate fata de ceilalti care nu au imunitate", a mai spus Dragnea.

Cererea DNA privind incuviintarea retinerii si arestarii preventive a deputatului Elena Udrea a ajuns marti dupa-amiaza la Camera Deputatilor si urmeaza sa fie discutata, miercuri dimineata, in sedinta Biroului Permanent al forului legislativ, conform unor surse parlamentare.

DNA a cerut ministrului Justitiei sa solicite Camerei Deputatilor incuviintarea retinerii si arestarii preventive a deputatului Elena Udrea, intr-un nou dosar in care aceasta este acuzata de luare de mita, trafic de influenta, spalare de bani, instigare la abuz in serviciu si fals in declaratii.

Procurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kövesi, a transmis procurorului general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie referatul cauzei, in vederea sesizarii Camerei Deputatilor, pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de deputatul Elena Gabriela Udrea, care a indeplinit, succesiv, in perioada decembrie 2008 - februarie 2012, functiile de ministru al Turismului, ministru interimar al Mediului si ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului, pentru luare de mita, in forma continuata, trafic de influenta, in forma continuata, instigare la abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia, ori incheierea de tranzactii financiare, utilizand informatiile in virtutea functiei, spalare de bani in forma continuata si fals in declaratii de avere in forma continuata, cu referire la declaratiile de avere din perioada 2009 - 2012.

De asemenea, procurorul sef al DNA a transmis referatul cauzei ministrului Justitiei, pentru a solicita Camerei Deputatilor incuviintarea retinerii si arestarii preventive a Elenei Udrea, pentru luare de mita in forma continuata, trafic de influenta in forma continuata, instigare la abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia, ori incheierea de tranzactii financiare, utilizand informatiile in virtutea functiei si spalare de bani in forma continuata.

Potrivit ordonantei procurorilor, infractiunile de instigare la abuz in serviciu, luare de mita, trafic de influenta si fals in declaratii de avere sunt in legatura cu scoaterea Vilei Sabarel din Eforie Sud (suprafata utila de 700 mp) din patrimoniul SC Carmen Silva 2000 SA si vanzarea la un pret sub valoarea de piata a terenului aferent imobilului (386 mp), lucrari de renovare la acelasi imobil, cumpararea si intabularea acesteia si a terenului aferent pe SC Romlit Spectrum SRL, "pentru a ascunde beneficiarul real si pentru a evita justificarea resurselor financiare".

"A solicitat vanzarea activului „Vila Sabarel” din Eforie Sud (achizitionata cu suma de 56.425 euro), prin metoda negocierii directe si cu recunoasterea unor investitii in cuantum de aproximativ 7.284 euro ce nu fusesera realizate, catre SC Romlit Spectrum SRL - o societate controlata de o persoana din anturajul sau, societate pe care a creditat-o prin intermediul unei rude, pentru achitarea sus mentionate, fara a declara imprumutul acordat societatii sau cumpararea activului prin interpusi", arata DNA.

Faptele legate de pretinderea si primirea unor foloase necuvenite au legatura cu exercitarea influentei in legatura cu derularea contractului de vanzare-cumparare de energie dintre SC Hidroelectrica SA si o societate comerciala, sustin anchetatorii.

"In vara anului 2010, in calitate de ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului si membru la Guvernului si de persoana cu functie de conducere in cadrul unui partid politic, avand influenta asupra factorilor de decizie din cadrul Ministerului Economiei si ai SC Hidroelectrica SA, a pretins de la un om de afaceri, prin intermediar, suma de 5 milioane USD, pentru a asigura firmei controlate de omul de afaceri derularea, in continuare, a contractului bilateral de vanzare – cumparare de energie electrica cu SC Hidroelectrica SA", a mai aratat DNA.

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Dragnea: PSD va vota pentru ridicarea imunitatii parlamentare a Elenei Udrea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii