Miercuri, 21 Octombrie 2015 - 05:41 AM Aleg.RO: Dragnea: PSD voteaza pentru ridicarea imunita?ii Elenei Udrea

romanialibera

Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat că partidul pe care il conduce va vota pentru ridicarea imunității parlamentare a deputatei Elena Udrea, potrivit Mediafax .

\'Am şi vorbit cu Valeriu Zgonea astăzi. Ceea ce am spus la Congres nu sunt vorbe in vant. Nu avem nicio ezitare. PSD va vota pentru ridicarea imunităţii parlamentare. Nu avem de gand să facem excepţie pentru nimeni. De ce este nevoie de imunitate, că suntem cateva sute de oameni care avem imunitate faţă de ceilalţi care nu au imunitate", a spus Dragnea, la Realitatea TV.

Citește și: DNA: Udrea, patron de presă din umbră

Cererea DNA privind incuviințarea reținerii și arestării preventive a deputatului Elena Udrea a ajuns marţi după-amiază la Camera Deputaţilor şi urmează să fie discutată, miercuri dimineaţă, in şedinţa Biroului Permanent al forului legislativ, conform unor surse parlamentare.

DNA a cerut ministrului Justiției să solicite Camerei Deputaților incuviințarea reținerii și arestării preventive a deputatului Elena Udrea, intr-un nou dosar in care aceasta este acuzată de luare de mită, trafic de influență, spălare de bani, instigare la abuz in serviciu și fals in declarații.

Procurorul șef al Direcției Naționale Anticorupție, Laura Codruța Kövesi, a transmis procurorului general al Parchetului Inaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie referatul cauzei, in vederea sesizării Camerei Deputaților, pentru formularea cererii de efectuare a urmăririi penale față de deputatul Elena Gabriela Udrea, care a indeplinit, succesiv, in perioada decembrie 2008 - februarie 2012, funcţiile de ministru al Turismului, ministru interimar al Mediului şi ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului, pentru luare de mită, in formă continuată, trafic de influenţă, in formă continuată, instigare la abuz in serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operaţiuni financiare incompatibile cu funcţia, ori incheierea de tranzacţii financiare, utilizand informaţiile in virtutea funcţiei, spălare de bani in formă continuată şi fals in declaraţii de avere in formă continuată, cu referire la declaraţiile de avere din perioada 2009 - 2012.

De asemenea, procurorul şef al DNA a transmis referatul cauzei ministrului Justiției, pentru a solicita Camerei Deputaților incuviințarea reţinerii şi arestării preventive a Elenei Udrea, pentru luare de mită in formă continuată, trafic de influenţă in formă continuată, instigare la abuz in serviciu cu obţinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operaţiuni financiare incompatibile cu funcţia, ori incheierea de tranzacţii financiare, utilizand informaţiile in virtutea funcţiei şi spălare de bani in formă continuată.

Citește și: Dan Andronic, Radu Budeanu și Bogdan Buzoianu, precum și trusturi media, implicați in noul dosar al Elenei Udrea

Potrivit ordonanței procurorilor, infracţiunile de instigare la abuz in serviciu, luare de mită, trafic de influenţă şi fals in declaraţii de avere sunt in legătură cu scoaterea Vilei Săbărel din Eforie Sud (suprafaţă utilă de 700 mp) din patrimoniul SC Carmen Silva 2000 SA şi vanzarea la un preţ sub valoarea de piaţă a terenului aferent imobilului (386 mp), lucrări de renovare la acelaşi imobil, cumpărarea şi intabularea acesteia şi a terenului aferent pe SC Romlit Spectrum SRL, "pentru a ascunde beneficiarul real şi pentru a evita justificarea resurselor financiare".

"A solicitat vanzarea activului \'Vila Săbărel\' din Eforie Sud (achiziționată cu suma de 56.425 euro), prin metoda negocierii directe şi cu recunoaşterea unor investiţii in cuantum de aproximativ 7.284 euro ce nu fuseseră realizate, către SC Romlit Spectrum SRL - o societate controlată de o persoană din anturajul său, societate pe care a creditat-o prin intermediul unei rude, pentru achitarea sus menţionate, fără a declara imprumutul acordat societăţii sau cumpărarea activului prin interpuşi", arată DNA.

Faptele legate de pretinderea şi primirea unor foloase necuvenite au legătură cu exercitarea influenţei in legătură cu derularea contractului de vanzare-cumpărare de energie dintre SC Hidroelectrica SA şi o societate comercială, susţin anchetatorii.

"In vara anului 2010, in calitate de ministru al Dezvoltării Regionale și Turismului și membru la Guvernului şi de persoană cu funcție de conducere in cadrul unui partid politic, avand influență asupra factorilor de decizie din cadrul Ministerului Economiei și ai SC Hidroelectrica SA, a pretins de la un om de afaceri, prin intermediar, suma de 5 milioane USD, pentru a asigura firmei controlate de omul de afaceri derularea, in continuare, a contractului bilateral de vanzare – cumpărare de energie electrică cu SC Hidroelectrica SA", a mai arătat DNA.

50% reducere la Microsoft Office 365! comenteaza sau vezi comentarii /* (c)

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Dragnea: PSD voteaza pentru ridicarea imunita?ii Elenei Udrea | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii