Miercuri, 21 Octombrie 2015 - 05:41 AM Aleg.RO: "Piata de capital are nevoie de un fenomen rar, cu un impact major"

Bursa      Piata de capital are nevoie de stimulente fiscale pentru dezvoltare si pentru dobandirea increderii investitorilor, considera avocatul Cristian Dutescu, presedintele Organizatiei Profesionistilor Pietei de Capital (OPPC), care afirma ca entitatea pe care o reprezinta a propus, in acest sens, revenirea la impozitarea redusa pentru detinerile mai mari de un an de zile si, eventual, acordarea de stimulente pentru profitul reinvestit pe bursa .
     Domnia sa adauga: "Piata de capital are nevoie, in acest moment, «de o lebada neagra», un fenomen rar, care sa aiba un impact major. «Lebada neagra» ar putea fi o listare majora din mediul privat sau o majorare de capital cu lichiditati, astfel incat investitorii sa aiba incredere ca drumul spre piata de capital este benefic, nu nociv".
     In opinia domnului Dutescu, "depinde de noi" daca tara noastra va mai avea o bursa care sa-si justifice existenta.
     Reprezentantul OPPC mentioneaza ca exista trei cauze majore care au generat "starea in care a ajuns piata de capital din Romania", si anume: incompetenta, respectiv mentalitatea de tip "easy money"; absenta solidaritatii profesionale si modul in care aplica normele Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF).
     Conform spuselor domnului Dutescu, firmele de brokeraj au facut foarte usor bani in perioada de expansiune a Rasdaq, in perioada privatizarii in masa: "S-au cumparat societati foarte usor, a fost perioada aceea de explozie extraordinara intre 2005 si 2007. Aceste firme de brokeraj au facut bani prea usor, iar mentalitatea de «easy money» a fost daunatoare".
     Reprezentantul OPPC mai precizeaza ca absenta solidaritatii profesionale (intre actorii pietei de capital), respectiv faptul ca "fiecare grupuscul" isi urmareste interesele proprii, duce la imposibilitatea elaborarii de strategii benefice pentru piata de capital.
     Cristian Dutescu subliniaza: "Este foarte greu sa identifici principii comune. Cred ca atunci cand vom avea macar un principiu comun, vom putea dezvolta aceasta piata".
     Domnia sa mai arata ca ASF a influentat in mod negativ mersul pietei de capital prin modul de aplicare a Legii 151/2014 (privind clarificarea statutului juridic al actiunilor care se tranzactioneaza pe Rasdaq) si nereglementarea pietei Forex. In opinia reprezentantului OPPC, Legea 151 "este foarte proasta" si nu a crescut increderea investitorilor odata cu trecerea pe piata AeRo a societatilor listate pe Rasdaq. "Pentru investitori, piata AeRo are cu mult mai putina protectie decat fosta Rasdaq", atrage atentia Cristian Dutescu, mentionand ca cea mai buna solutie era, pentru investitori, la aparitia Legii 151, transferarea companiilor pe piata reglementata.
     Pe de alta parte, domnia sa a adus in atentie faptul ca ASF "a esuat in reglementarea pietei Forex", iar pretextul ca BNR se opune reglementarii acestui segment "nu are argumente solide". Domnul Dutescu spune: "Piata Forex si modalitatea prin care tot felul de SRL-uri actioneaza pe baza lacomiei extraordinare a cetatenilor din Romania trebuie sa fie rezolvate. Atata vreme cat nu se adopta o astfel de reglementare, increderea investitorilor retail va fi foarte scazuta".
     Concluzionand, oficialul OPPC sustine ca, din perspectiva legislativa, solutiile pentru dezvoltarea pietei de capital sunt schimbarea mentalitatii, aplicarea normelor in interesul investitorilor, realizarea unui Cod al pietei de capital (adaptat la modelul francez), respectiv acordarea de stimulente fiscale.

link: SEBASTIAN VLĂDESCU, ROMCAB: "Bursa de Valori este tinerica si subtirica, dar si aroganta si vanitoasa"

link: MIRCEA URSACHE, ASF: "Viitorul bursei noastre de valori este in piata unica europeana de capital"

link: ALIN DUHNEA, CITIBANK ROMÂNIA: "Lichiditatea scazuta a BVB deriva si din comisioanele mari de tranzactionare"

link: AURELIA CRISTEA, DEPUTAT PSD: "Pragul la SIF-uri va fi luat in discutie anul viitor"