Vineri, 30 Octombrie 2015 - 05:36 AM Aleg.RO: Deputatul Florin Popescu, supranumit si "Baronul puilor", achitat de judecatori pentru conflict de interese

AMOS News

Deputatul Florin Aurelian Popescu a fost achitat, joi, de magistratii de la Înalta Curte de Casatie si Justitie pentru savarsirea infractiunilor de conflict de interese si fals in declaratii .

Florin Popescu Foto: Romania TV

Florin Popescu a fost trimis in judecata pe 19 iunie 2014 de Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru savarsirea infractiunilor de conflict de interese (8 acte materiale) si fals in declaratii (8 acte materiale).

Procurorii sustineau ca, in perioada august 2008 — noiembrie 2010, in calitate de presedinte al Consiliului Judetean Dambovita, Florin Popescu a semnat 7 acte aditionale la un contract de lucrari incheiat intre consiliu si societatea comerciala Procor SA, la care acesta, impreuna cu tatal si fratele sau, a detinut calitatea de actionar pana la data de 14 iulie 2008, precum si un contract de lucrari, incheiat cu aceeasi societate comerciala, realizand, in mod indirect, un folos material atat pentru sine, cat si pentru rudele sale.

Florin Popescu, supranumit si "Baronul puilor", audiat la DNA intr-un nou dosar de coruptie

De asemenea, Florin Popescu ar fi asigurat disponibil banesc pentru SC Procor SA, necesar, intre altele, pentru achitarea drepturilor salariale pentru tatal sau (perioada august 2008 — iunie 2009), in suma de 10.383 lei si, respectiv, pentru fratele sau (perioada august 2008 — mai 2010), in suma de 3.537 lei.

Totodata, Florin Popescu ar fi asigurat achitarea chiriei datorate societatii comerciale Bianca Trading SA (la care familia deputatului era actionar majoritar) in suma de 44.859 lei/luna si, pe de alta parte, a asigurat solvabilitatea SC Procor SA in vederea achitarii creditului contractat de aceasta societate de la o banca si garantat de Bianca Trading SA, intre altele, cu un bilet la ordin emis de companie si avalizat de tatal sau.

Baronul puilor, SALVAT de colegi. Deputatul Florin Popescu RAMANE in LIBERTATE VIDEO

In perioada in care a indeplinit functia de presedinte al CJ Dambovita, Florin Popescu a participat la Adunarile Generale ale Actionarilor a trei dintre societatile comerciale la care avea calitatea de actionar, in cadrul carora s-au luat hotarari cu privire la o alta societate comerciala cu care primele trei societati derulau relatii comerciale.

Procurorii il mai acuzau pe Florin Popescu ca a facut declaratii necorespunzatoare adevarului cu ocazia depunerii declaratiilor de avere, in calitate de presedinte al CJ Dambovita, din datele de 25.06.2008, 15.07.2008, 10.06.2009, 21.10.2010, 25.05.2011, iar, in calitate de deputat, a facut declaratii necorespunzatoare adevarului cu ocazia depunerii declaratiilor de avere din 12.06.2007, 12.06.2008 si 07.07.2008.

Ancheta in acest caz a fost demarata in urma unei sesizari a Agentiei Nationale de Integritate.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Deputatul Florin Popescu, supranumit si "Baronul puilor", achitat de judecatori pentru conflict de interese | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii