Marți, 03 Noiembrie 2015 - 04:49 AM Aleg.RO: Gest de neinteles al Politiei Locale Iasi, fata de donatorii de sange. Oamenii sunt indignati

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Zeci de ieseni s-au prezentat, luni dimineata, la Centrul de Transfuzii din municipiu, pentru a dona sange in sprijinul victimelor din clubul Colectiv, o parte dintre donatori venind cu masinile, pe care le-au parcat in zona in care se afla institutia .

La iesirea din Centrul de Transfuzii, mai multi dintre cei care donasera sange au constatat ca rotile masinilor lor au fost blocate de catre Politia Locala.

"Isi bat joc de noi. Mi-am rupt din timpul meu sa vin sa ajut statul asta care nu face nimic si tot eu sunt cel sanctionat. Puteau cei de la Politia Locala sa ne ajute si sa faca o zona speciala pentru a parca. Stiau ca va veni lume mai multa decat de obicei”, a afirmat unul dintre iesenii revoltati de aceasta situatie.

Un alt donator a reprosat ca in zona centrala a municipiului, unde functioneaza si Centrul de Transfuzii, nu exista locuri de parcare suficiente, el catalogand gestul autoritatilor locale drept "bataie de joc si lipsa de respect”.

"Nu am lasat masina in mijlocul strazii, ci am urcat-o pe trotuar. Pe principiul asta, ar trebui sanctionati si cei care vin sa depuna lumanari in fata clubului din Bucuresti, pentru ca incurca traficul. Cei care ajung in functii sunt rupti de realitate", a spus un barbat, caruia i-au fost blocate rotile masinii, in timp ce dona sange.

Reprezentantii Politiei Locale spun ca nu s-au dat amenzi, insa soferii au fost sanctionati cu avertisment.

"Nu poti lasa masina oriunde, noi ne facem treaba. S-au aplicat intr-adevar, sanctiuni, dar au fost numai avertismente”, a declarat Nicoleta Deciu, din cadrul Politiei Locale.

Deputatul independent Viorel Blajut, care se afla in zona Centrului de Transfuzii din Iasi, a precizat ca unii dintre donatori i-au spus ca au fost amendati.

"Este strigator la cer, o rusine. Oamenii astia vin sa faca o fapta buna, vor sa ajute pentru salvarea celor care au avut de suferit in clubul din Bucuresti si tot ei sunt pedepsiti. Daca sunt oameni care au primit amenda, sa vina la mine la cabinet, cu bonul de recoltare. O sa le decontez. In loc sa punem politistii sa pazeasca masinile acestor oameni pentru gestul lor, noi tot pe ei ii sanctionam. Asta e marea solidaritate a primariei iesene fata de suferinta prin care trecem cu totii”, a afirmat deputatul Viorel Blajut.

Vineri seara, in clubul bucurestean Colectiv, 30 de persoane au murit, iar peste 180 au fost ranite, in urma unui incendiu declansat de la artificii aprinse in fata scenei unde avea loc un concert al trupei rock Goodbye Gravity. Un numar de 146 de raniti au fost internati in 12 spitale din Capitala, mai mult de jumatate dintre acestia fiind in stare grava sau critica, prognosticul medicilor in cazul acestora fiind foarte rezervat.

In prezent, in spitalele din Capitala, mai sunt internati aproximativ 130 de raniti.

Citeste si MOBILIZARE pentru victimele de la COLECTIV. Peste o suta de oameni au venit din nou la centru sa doneze sange. Cati donatori s-au inregistrat sambata Citeste si Managerul Spitalului Universitar: Am avut 200 de donatori de sange, duminica reluam activitatea de la 8.00 Citeste si Cu ce ii ademenesc bancile de sperma din China pe donatori. Puteti avea acest lucru si fara sa va vindeti rinichii

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Gest de neinteles al Politiei Locale Iasi, fata de donatorii de sange. Oamenii sunt indignati | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii