Miercuri, 04 Noiembrie 2015 - 05:44 AM Aleg.RO: Vasile Blaga, audiat la DNA: Nu am fost prezent niciodata cand s-au dat gentile cu bani la PDL. UPDATE

romanialibera

Copresedintele PNL Vasile Blaga s-a prezentat, marti, la DNA pentru a fi audiat in dosarul Elenei Udrea, in care Camera Deputatilor a dat aviz pentru urmarirea penala a acesteia .

playlist: [ { "autoPlay": true, "url":"http://vmedia.rtv.net/12/2015-11/5aba5627e180bda8b1cf03b874a1253c_large.jpg", autoBuffering: true, eventCategory: "Video view event" }, { "autoPlay": true, "url":"http://vmedia.rtv.net/12/2015-11/5aba5627e180bda8b1cf03b874a1253c.mp4", autoBuffering: false, eventCategory: "Video play event" }, ], plugins: { "ova": { "debug": { "levels": "none"}, "autoPlay": false, "ads": { "schedule": [ { "position": "pre-roll", "tag": "http://realitatero.adocean.pl/ad.xml?id=8G9FiLxxPX0TbE_DbIBeo35cILOhJeOaIAyAy3NoagT.I7" } ] }, }, gatracker: { events: { all: true }, debug: false, accountId: "UA-26520222-1" // your Google Analytics id here } } }).ipad();

UPDATE ora 13.25 Vasile Blaga a iesit de la audieri de la DNA. Acesta le-a spus jurnalistilor ca nu are nicio legatura cu "afaceri si sponsorizari ilegale".

"Am declarat clar ca nu am cunostinta de nicio sponsorizare de trei milioane de euro sau dolari din partea domnului Buzoianu si lucrurile acestea nu s-au discutat niciodata in partid, cel putin nu in prezenta mea. De asemenea, nu exista niciun denunt al Anei Maria Topoliceanu, cum ca as fi fost in vreo camera, unde s-au adus genti cu bani pentru campanie PDL din 2012. Nu am nicio legatura de niciun fel cu afaceri ilegale si sponsorizari ilegale de la acesti domni", a declarat Vasile Blaga.

Vasile Blaga a vorbit si despre tragedia de la clubul Colectiv si a spus ca cei vinovati trebuie sa plateasca.

"Oricine este vinovat, politician sau nu, trebuie sa raspunda in fata legii. Imi arat toata compasiunea si fata de victime si le doresc tot binele din lume celor care se zbat intre viata si moarte. De dat asta cred ca vor fi luate la intrebari persoane si institutiile publice implicate in astfel de situatii. Nu vreau sa fiu rau, dar jumatate din scoli functioneaza ilegal. Ar trebui sa respectam legea cu totii, iar aprobarile sa se dea in cunostinta de cauza", a precizat Blaga.

---------------------------------------------------------------------------

Vasile Blaga a fost citat la DNA in calitate de martor, dupa ce numele lui a aparut in mai multe denunturi formulate la DNA, atat de catre Ana Maria Topoliceanu, cat si de catre Elena Udrea. Aceasta din urma a precizat ca Blaga stia ca o parte din banii primiti ca mita de la omul de afaceri Buzaianu ar fi fost folositi de cei de la PDL pentru campania locala din 2012. Mai mult, in denuntul Anei Maria Topoliceanu este specificat faptul ca banii au fost adusi in doua genti de catre ea si o persoana apropiata de Buzaianu, au fost dati in sediul PDL din Modrogan si ca in acel moment, Vasile Blaga era prezent.

"Am fost citat in calitate de martor in dosarul in care s-au cerut in Parlament avize pentru Elena Udrea", a declarat Vasile Blaga la intrarea in DNA.

Acesta a mai spus ca nu stie nimic despre banii de la Buzaianu care ar fi ajuns la fostul PDL si nici ce declaratii a facut Elena Udrea pe acest subiect. "Fereasca, Dumnezeu, nu stiu asa ceva si nici nu am auzit-o pe Elena Udrea spunand asa ceva. Nu stiu si nici nu am auzit de asa ceva", a declarat copresedintele PNL.

Blaga a adaugat ca el nu a fost prezent cand s-au dat sume de bani la partid, asa cum a sustinut Ana Maria Topoliceanu intr-o declaratie data in fata anchetatorilor. "Nu am fost prezent niciodata cand s-au dat gentile cu bani", a precizat Blaga.

Procurorii DNA au dispus vineri masura controlului judiciar pe cautiune in cazul Elenei Udrea in dosarul in care Parlamentul a incuviintat inceperea urmaririi penale si retinerea acesteia, nu insa si arestarea preventiva, fiind stabilita suma de cinci milioane lei.

In acest dosar, procurorii o acuza pe Elena Udrea de luare de mita in forma continuata, trafic de influenta in forma continuata, instigare la abuz in serviciu cu obtinere de foloase necuvenite pentru sine, efectuare de operatiuni financiare incompatibile cu functia ori incheierea de tranzactii financiare utilizand informatiile in virtutea functiei, spalare de bani in forma continuata, fals in declaratii de avere in forma continuata (cu referire la declaratiile de avere din perioada 2009 — 2012).Elena Udrea este acuzata ca, in 2010, in calitate de ministru si de persoana cu functie de conducere in partid, avand influenta asupra factorilor de decizie din Ministerul Economiei si ai SC Hidroelectrica SA, a pretins de la un om de afaceri, prin intermediar, suma de 5 milioane USD, pentru a asigura firmei controlate de acesta derularea, in continuare, a contractului bilateral de vanzare-cumparare de energie electrica cu SC Hidroelectrica SA."Pentru a-si exercita influenta (...), la inceputul anului 2012, a primit de la acelasi om de afaceri, prin intermediar, suma de 3.800.000 USD si o creanta de 900.000 de euro pe care una dintre firmele controlate de acesta o detinea ca urmare a unui imprumut garantat cu pachetul de 90% din actiunile la o societate cu activitate in mass-media", sustin anchetatorii.Procurorii mai spun ca Elena Udrea s-ar fi folosit de influenta pe care o avea ca ministru pentru a cumpara prin interpusi, sub pretul pietei, o vila pe litoral, pe care ar fi renovat-o cu bani de la compania care avea contract cu ministerul.

CITESTE SI: Elena Udrea si un fost director BRD, URMARITI PENAL

România Liberă

Azi: Cea mai citită știre din sursa România Liberă:

Vasile Blaga, audiat la DNA: Nu am fost prezent niciodata cand s-au dat gentile cu bani la PDL. UPDATE | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii