Miercuri, 11 Noiembrie 2015 - 04:46 AM Aleg.RO: Conducerea TVR, audiata in Parlament. In atentie: cazul "Colectiv" si situatia Televiziunii Publice

AMOS News

Conducerea Televiziunii Publice a fost audiata la Comisia de Cultura din Parlament . Directorul interimar al TVR le-a explicat deputatilor de ce nu s-a putut transmite in direct  tragedia de la clubul Colectiv, in noaptea de 30 octombrie. Irina Radu a cerut schimbarea legislatiei si reinfiintarea unui canal de stiri.

Directorul interimar al TVR a prezentat masurile pe care le-a luat in urma situatiei create in noaptea de 30 octombrie, cand Televiziunea Publica nu a putut intrerupe programul obisnuit si intra in direct cu reporterii care se aflau la fata locului.

Am planificat echipe de studio de noapte (...) intrarea in vigoare a unei proceduri de breaking news, a declarat directorul general interimar al SRTV, Irina Radu.

La 2.500 de angajati nu s-a gasit nimeni sa faca tura de noapte?, a intrebat secretarul Comisiei de Cultura, deputatul PNL Florin Alexe.

Nimeni nu are ce sa faca, niciodata, cu o armata care nu este condusa, a replicat directorul general interimar al SRTV.

S-a pus din nou in discutie necesitatea redeschiderii canalului de stiri al TVR.

Nu cred ca astfel de canale de stiri, destul de numeroase in Romania, fac bine societatii romanesti, a sustinut deputatul UDMR Marton Arpad, vicepresedinte al Comisiei de Cultura.

Eu n-as fi desfiintat postul de televiziune de stiri, nu stiu de ce l-ati desfiintat, a subliniat secretarul Comisiei de Cultura, deputatul PSD Florin Paslaru.

Consiliul de Administratie a votat prin primavara suspendarea activitatii canalului de stiri. Din pacate, domnul Tanase (...) a trimis din proprie initiativa, sub semnatura, la CNA, renuntarea la licenta, a raspuns Irina Radu.

Aproape toti membrii comisiei cred ca trebuie numit rapid un nou Consiliu de Administratie la TVR. Directorul interimar cere sa fie schimbata si legea de functionare a institutiei. Irina Radu le-a spus alesilor ca situatia financiara a televiziunii este critica: "Sunt doua saptamani pentru care mai avem bani. Sunt conturile blocate".

In timpul sedintei, liberalul Gigel Stirbu a venit cu alta solicitare: "Eu, presedintele Comisiei pentru Cultura din Camera, va cer sa va dati demisia".

Irina Radu: Trebuie sa-mi spuneti mai clar ce doriti (...) Daca e cazul sa plec si sa las acum o institutie care s-ar putea inchide peste 2 saptamani.

Irina Radu a declarat ca toate datele referitoare la situatia financiara a Televiziunii Publice vor fi trimise comisiilor de specialitate din Parlament.

· AMOS News
AMOS News

Azi: Cea mai citită știre din sursa AMOS News:

Conducerea TVR, audiata in Parlament. In atentie: cazul "Colectiv" si situatia Televiziunii Publice | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii