Vineri, 27 Noiembrie 2015 - 04:56 AM Aleg.RO: Mihai Rotaru, baronul despagubirilor. Cine este afaceristul milionar retinut joi seara de DNA

7plus

Mihai Rotaru este ultimul om de fotbal care a devenit client al DNA, pe o lista lunga in fruntea careia se afla condamnatii din Dosarul Transferurilor . Mihai Rotaru este finantatorul gruparii CS Universitatea Craiova.

Mihai Rotaru (in centru) are 44 de ani si este patronul Rotary Constructii Foto: Gazeta Sporturilor

Mihai Rotaru deruleaza afaceri in energie (Xalandine Energy SRL, Xalandine Furnizare SRL), imobiliare (Xalandine Grup SRL) si agricultura (Delta Berceni SRL, Delta Gaia Agriculture SRL, Agri Terenuri Braila SRL, Rural Capital Doi SRL). Prin firmele sale, omul de afaceri exploateaza doua parcuri fotovoltaice in comuna Leu, cu capacitati de 5,4 MW (13,6 hectare), respectiv 4,9 MW (10,6 hectare), dar si 1.300 de hectare de terenuri agricole, in localitatile Mischii si Dragotesti, din judetul Dolj.

Citeste si Deputatii Ioan Oltean si Catalin Teodorescu, URMARITI PENAL. DNA: Oltean a primit 600.000 de euro intr-o "parohie" VIDEO

Omul de afaceri Mihai Rotaru l-a sprijinit in 2013 pe Andrei Hrebenciuc pentru un loc in Consiliul de Administratie (CA) al SIF Moldova. Hrebenciuc Jr. a fost propus in CA de Diana le Bomin, sora lui Mihai Rotaru, care detine in nume propriu aproximativ 5% din SIF Moldova, si prin interpusi circa 10% din societatea de investitii financiare, potrivit unor surse din piata.

Mihai Rotaru este cel mai influent investitor din actionariatul SIF Moldova, iar din sezonul trecut este finantatorul echipei de fotbal CS Universitatea Craiova. Omul de afaceri se declara un fan infocat al lui Ilie Balaci, acesta fiind si motivul care l-a determinat sa finanteze echipa olteana.

Citeste si Mihai Rotaru si Sergiu Diacomatu, RETINUTI alaturi de alte trei persoane in Dosarul ANRP

Joi seara, Mihai Rotaru a fost retinut de procurorii DNA in dosarul despagubirii ilegale de aproape 109 milioane de lei acordate acestuia pentru un teren din Pitesti. Mihai Rotaru ar fi cumparat drepturile litigioase de la o persoana care se judeca cu Primaria Pitesti de 8 ani, iar dupa ce drepturile au fost vandute in 6 luni acesta ar fi primit de la ANRP despagubirile. De altfel, Mihai Rotaru este un adevarat baron al despagubirilor, el numarandu-se printre cei mai mari cumparatori de drepturi litigioase pe Legea 18/1991.

Citeste si Crinuta Dumitrean, fosta sefa ANRP, audiata la DNA

Cu Mihai Rotaru, numarul celor care comanda, intr-un fel sau altul, la cluburile din Liga 1 intrati in coliziune cu Justitia a ajuns la 7 din totalul de 14. Ioan Niculae, patron la Astra Giurgiu, a fost deja condamnat la inchisoare. Senatorul Toni Grebla si sindicalistul Marin Condescu, oamenii care luau deciziile la Pandurii Tg. Jiu, sunt si ei cercetati de DNA. Gigi Becali, patron la Steaua, are la activ trei condamnari care totalizeaza peste 10 ani de inchisoare.

Claudiu Maior, viceprimar la Tg. Mures si presedinte al Consiliului de Administratie de la ASA, este cercetat pentru modul in care a finantat clubul din bani publici. Gheorghe Nichita, primarul orasului Iasi si principalul sustinator al echipei CSMS Iasi, este si cel pus sub acuzare de DNA. Dan Capra, patronul formatiei Petrolul Ploiesti, a si fost arestat preventiv vreme de mai multe luni si e acuzat de DNA de mai multe infractiuni precum spalare de bani si evaziune fiscala. La acestia se adauga condamnatii din Dosarul Transferurilor, patru dintre ei fosti conducatori de club, Cristi Borcea, Gigi Netoiu, Jean Padureanu si George Copos.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Mihai Rotaru, baronul despagubirilor. Cine este afaceristul milionar retinut joi seara de DNA | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii