Joi, 03 Decembrie 2015 - 05:23 AM Aleg.RO: Catalin Teodorescu, la finele audierii in Comisia Juridica: Sunt nevinovat. Cred ca vor vota omeneste, nu politic

7plus Autor: Cristina Stefan

Actualul deputat, fost membru al Comisiei Centrale de Stabilire a Despagubirilor din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor (ANRP), a fost audiat, miercuri in jurul pranzului, la Parlament, de catre membrii Comisiei Juridice a Camerei .

(foto: argesplus.ro)

La iesirea de la discutiile cu deputatii juristi, in urma cu doar cateva momente, intrebat daca le-a cerut ajutorul colegilor sai, in sensul sa nu voteze cererea DNA pe numele sau, Catalin Teodorescu a raspuns simplu: “Nu voi face niciun fel de apel la nimeni, sunt nevinovat si eu cred ca vor vota omeneste, nu politic”.

Anterior, membrii Comisiei Juridice l-au audiat pe Ioan Oltean, in cazul sau urmand sa fie redactat un raport favorabil cererii procurorilor anticoruptie, privind incuviintarea arestarii preventive.

In cererea inaintata Parlamentului, procurorii sustin, printre altele, ca “la data de 17.06.2010, suspectul Teodorescu Catalin Florin, membru al Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor din cadrul Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor, impreuna cu alti inculpati care au facut parte din aceeasi comisie (…) prin exercitarea abuziva a atributiilor de serviciu, cu incalcarea prevederilor legale, a aprobat raportul de evaluare prin care un teren in suprafata de 61.857 mp situat in municipiul Pitesti a fost evaluat la 108.932.000 lei, suma acordata drept despagubire cesionarului Rotaru Mihai, inculpat in cauza. Terenul a fost supraevaluat cu suma de 87.291.596 lei, ceea ce reprezinta prejudiciu in dauna bugetului de stat si avantaj patrimonial pentru Rotaru Mihai”.

Va reamintim ca deputatul Catalin Teodorescu este a doua oara in fata Comisiei Juridice, parlamentarul liberal fiind cercetat si, ulterior trimis in judecata, sub control judiciar, intr-un alt dosar ANRP, in care este cercetata si fosta sefa a DIICOT, Alina Bica.

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Catalin Teodorescu, la finele audierii in Comisia Juridica: Sunt nevinovat. Cred ca vor vota omeneste, nu politic | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii