Luni, 25 Ianuarie 2016 - 05:28 AM Aleg.RO: Protest al militarilor in Piata Victoriei

Gândul --> Tweet 0 Comenteaza 0 Email Adresa de e-mail la care vrei sa primesti STIREA atunci cand se intampla Aboneaza-te

Protestul membrilor Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) si al organizatiilor partenere din cadrul Consiliului National al Societatii Civile (CNSC) se va desfasura in fata cladirii Guvernului Romaniei . Sunt asteptati sa participe peste 25.000 de cetateni din Bucuresti si din tara.

Potrivit unui comunicat al Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD), revendicarile sunt cele solicitate Guvernului la mitingul desfasurat in ziua de 28 decembrie 2015.

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.gandul.info.all site.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroyapjknnpoo', {myMaster: 'gspR_wc1HDIbfbwQluvEf3MuEE6qPkMxR5RjiYToGJ7.f7' });

Militarii cer "anularea de catre Guvern, prin ordonanta de urgenta, a art. 40 din OUG 57/2012, urmand ca definirea venitului brut ca baza de calcul pentru pensiile militare de stat sa se faca in cuprinsul Ordinului comun de aplicare; la deschiderea noii sesiuni parlamentare, Guvernul sa solicite Parlamentului, spre analiza si avizare, proiectul Legii unice a salarizarii, care va intra in procedura de urgenta in Parlament, pana la sfarsitul acestei prime sesiuni; instituirea salariului minim pe economie sa se faca prin Hotarare de Guvern, pana la 01.03.2016; Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice sa initieze un nou proiect al Legii pensiilor, care sa faca distinctiile necesare din punctul de vedere al statutului juridic, intre pensii, ajutoare  sociale, rente si indemnizatii, cu luarea in calcul, pentru pensii, a procentului de 45 % din salar  iul mediu brut pe economie", se arata in comunicat.

Protestatarii solicita ca a 13-a pensie, hotarata de precedentul Guvern pentru decembrie 2015, sa fie acordata in aprilie 2016 doar pensionarilor cu pensii al caror cuantum se situeaza sub valoare salariului minim pe economie. Mai cer anularea, prin OUG sau retragerea avizului dat catre Camera Deputatilor, a OUG 95/2014 si repunerea in plata a beneficiarilor, conform Legii 341/2004, in procentajul legal stabilit.

- See more at: http://stiri.tvr.ro/miting-in-bucuresti-al-sindicatul-cadrelor-militare-disponibilizate--restrictii-de-circulatie-in-zona-piata-victoriei_69873.html#sthash.cUoNxdoK.dpuf

Protestul membrilor Sindicatului Cadrelor Militare Disponibilizate (SCMD) si al organizatiilor partenere din cadrul Consiliului National al Societatii Civile (CNSC) se va desfasura in fata cladirii Guvernului Romaniei. Sunt asteptati sa participe peste 25.000 de cetateni din Bucuresti si din tara.

Militarii cer "anularea de catre Guvern, prin ordonanta de urgenta, a art. 40 din OUG 57/2012, urmand ca definirea venitului brut ca baza de calcul pentru pensiile militare de stat sa se faca in cuprinsul Ordinului comun de aplicare; la deschiderea noii sesiuni parlamentare, Guvernul sa solicite Parlamentului, spre analiza si avizare, proiectul Legii unice a salarizarii, care va intra in procedura de urgenta in Parlament, pana la sfarsitul acestei prime sesiuni; instituirea salariului minim pe economie sa se faca prin Hotarare de Guvern, pana la 01.03.2016; Ministerul Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice sa initieze un nou proiect al Legii pensiilor, care sa faca distinctiile necesare din punctul de vedere al statutului juridic, intre pensii, ajutoare  sociale, rente si indemnizatii, cu luarea in calcul, pentru pensii, a procentului de 45 % din salar iul mediu brut pe economie", potrivit unui comunicat remis presei.

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.gandul.info.all site.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrolaitgqdlpt', {myMaster: 'gspR_wc1HDIbfbwQluvEf3MuEE6qPkMxR5RjiYToGJ7.f7' }); Citeste si Accident cu trei masini in Capitala. Cinci persoane au ajuns la spital Citeste si De Ziua Unirii, Iohannis da tonul anului electoral: „Avem nevoie de oameni noi care au inteles ca nu mai putem insela sperantele oamenilor” Citeste si Trei hoteluri din Romania, scoase la vanzare. Cati bani spera sa obtina RA-APPS

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Protest al militarilor in Piata Victoriei | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii