Luni, 22 Februarie 2016 - 05:19 AM Aleg.RO: Cum se poate vota prin corespondenta

curierulnational Cum se poate vota prin corespondentaAfrodita Cicovschi / afrodita .cicovschi@curierulnational.roRomânii stabiliti în strainatate vor trimite un plic în care vor introduce certificatul de alegator si un alt plic care va contine optiunea de votAmbele plicuri vor fi prevazute cu elemente de siguranta care sa asigure sigilareaMinisterul Comunicatiilor va încheia cu Posta Româna contractul privind confectionarea documentelor necesare exercitarii dreptului de vot prin corespondenta si a serviciilor postale aferente procesului electoralNormele privind aplicarea legii votului prin corespondenta, adoptate deja de Guvern si postate spre dezbatere publica pe site-ul Autoritatii Electorale Permanente (www.roaep.ro), stabilesc dreptul cetatenilor români cu drept de vot care au domiciliul sau resedinta în strainatate de a îsi exercita dreptul electoral prin corespondenta începând cu alegerile parlamentare din acest an. Actul normativ a fost adoptat de Executiv având în vedere prevederile Legii 288/2015 privind votul prin cores­pondenta, precum si modificarea si completarea Legii nr. 208/2015 privind alegerea Senatului si a Camerei Deputatilor si pentru organizarea si functionarea Autoritatii Electorale Permanente.Astfel, Executivul a stabilit modelele, dimensiunile si conditiile de realizare a documentelor necesare exercitarii dreptului de vot prin corespondenta, care sunt transmise alegatorului. Acestea sunt: 1. Un plic exterior prevazut cu elemente de siguranta care sa asigure sigilarea acestuia, în care vor fi introduse plicul interior si certificatul de alegator; 2. Un plic interior prevazut cu elemente de siguranta care sa asigure sigilarea acestuia, în care vor fi introduse optiunea sau optiunile de vot, dupa caz. Plicul interior va contine un autocolant cu mentiunea 'VOTAT", prevazut cu elemente de siguranta stabilite. Alegatorul lipeste autocolantul pe optiunea acestuia din buletinul de vot prin corespondenta; 3. Certificatul de alegator ce cuprinde numele si prenumele alegatorului, codul numeric personal, domici­liul sau resedinta din strainatate, dupa caz, seria si numarul actului de identitate, precum si declaratia pe proprie raspundere a alegatorului privind exercitarea în mod liber, direct si secret a dreptului de vot, datata si semnata olograf. În continutul declaratiei se vor mentiona tipul si data scrutinului; 4. Instructiuni privind exercitarea dreptului de vot, în care se indica si termenul în care alegatorul trebuie sa depuna la cutia postala sau la oficiul postal documentele prevazute mai sus, astfel încât acestea sa fie livrate biroului electoral competent, în termenul prevazut de lege; 5. Buletinul de vot prin corespondenta.MCSI va încheia un contract cu Posta RomânaDe asemenea, potrivit Legii privind votul prin corespondenta, Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale va încheia cu Compania Nationala "Posta Româna" - S.A. contractul privind confectionarea documentelor necesare exercitarii dreptului de vot prin corespondenta si a serviciilor postale aferente procesului electoral. Hotarârea de Guvern adoptata astazi stabileste tipurile de servicii si produse postale utilizate pentru exercitarea dreptului de vot prin corespondenta la alegerile pentru Senat si Camera Deputatilor, având în vedere doua fluxuri: plecari trimiteri postale din România si sosiri trimiteri postale în România. Actul normativ stabileste tipurile de cheltuieli aferente votului prin corespondenta, defalcate pe cele doua fluxuri mai sus mentionate, respectiv cheltuielile generale pentru confectionarea materialelor; cheltuielile necesare asigurarii serviciilor postale internationale; cheltuielile necesare asigurarii serviciilor postale internationale pe fluxul de retur; cheltuieli pentru prelucrari ulterioare; cheltuieli cu timbre postale si pentru dotarea Biroului de Schimb International si a Fabricii de timbre.Totodata, se stabileste modalitatea de plata a serviciilor ce vor face obiectul contractului încheiat cu C.N. Posta Româna S.A., plata ce se va face de catre Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale.Sefii biroului electoral primesc indemnizatii de câte 85 lei pe ziActul normativ mai reglementeaza cuantumul indemnizatiilor pentru activitatea membrilor birourilor electorale pentru votul prin corespondenta si a personalului tehnic auxiliar al acestora. Astfel, presedintele biroului electoral pentru votul prin corespondenta si loctiitorul acestuia vor primi câte o indemnizatie de 85 de lei pentru fiecare zi de activitate, iar membrii birourilor electorale si personalul tehnic auxiliar câte 65 de lei pentru fiecare zi de activitate.'Impactul financiar referitor la aplicarea dispozitiilor legale privind votul prin corespondenta nu poate fi estimat în acest moment deoarece depinde de numarul cererilor formulate de alegatorii români cu domiciliul sau resedinta în strainatate privind înscrierea în Registrul electoral cu optiunea pentru votul prin corespondenta”, a subliniat Executivul, precizând ca proiectul de act normativ a fost postat spre consultare publica la adresa:  http://www.roaep.ro/legislatie/wp-content/uploads/2016/02/HG-vot-corespondenta-11-februarie-2016.pdf.

Curierul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Curierul Național:

Cum se poate vota prin corespondenta | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii