Vineri, 26 Februarie 2016 - 05:00 AM Aleg.RO: Ministerul Mediului: Legea de infiintare a Garzilor Forestiere este in impas

jurnalulnational

Legea de infiintare a Garzilor Forestiere este in impas, dar speram ca, in acest an, sa avem aceste structuri pentru care ne propunem angajarea a 160 de noi persoane, a declarat secretarul de stat in Ministerul Mediului, Apelor si Padurilor Erika Stanciu .

Garzile forestiere

"Din pacate, Legea de infiintare a Garzilor Forestiere este in impas. Speram ca in acest an sa avem aceste Garzi. Nu stim cum va evolua aceasta aprobare. Chiar daca nu avem lege aprobata, nu vom sta sa asteptam. Am inceput deja procedura de organizare a concursurilor de angajare. In curand, veti vedea anunturile pentru Garzile Forestiere si ne propunem angajarea a 160 de noi persoane in aceasta structura. Dotarile s-au facut deja anul trecut si putem vorbi despre dotari corespunzatoare. De asemenea, salariile au fost modificate in guvernarea anterioara", a afirmat Stanciu.Secretarul de stat de la Departamentul Paduri a subliniat, totodata, ca in partea a doua anului se preconizeaza un control tematic major la nivelul ariilor protejate si al padurilor virgine."In cadrul Departamentului Paduri din minister nu exista o directie de control. Aceasta situatie se va schimba in curand. Pentru imbunatatirea sistemului de control integrat am avut intalniri cu Politia, Jandarmeria si Serviciul de Vami, pentru a vedea unde avem deficientele cele mai mari. Nu a fost o surpriza sa constatam ca o componenta importanta a sistemului de urmarire a lemnului este cea care controleaza ceea ce intra din tarile non-UE. Am stabilit cateva masuri care vor fi luate in curand. Ne dorim sa avem controale tematice pe subiectul taierilor in arii protejate si in paduri virgine, dar pentru asta trebuie sa avem Garzile Forestiere completate. Sper ca in a doua parte a anului sa putem face doua controale tematice majore si sa luam masurile care se impun. Foarte curand vom vedea care dintre actele puse in valoare au fost in ariile protejate si care nu', a subliniat secretarul de stat din MMAP, relateaza Agerpres.In ceea ce priveste sectorul forestier, Erika Stanciu a precizat ca silvicultorii au nevoie de o reabilitare in societate, afirmand ca 95% dintre acestia tin la padure."Avem o silvicultura de elita, cu principii sanatoase. Indraznesc sa spun ca 95% dintre silvicultorii de la noi tin la padure. Vrem sa le dam si lor o speranta ca lucrurile vor merge spre o reabilitare a lor in societate', a mentionat Stanciu.Proiectul de Lege pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 32/2015 privind infiintarea Garzilor Forestiere a fost adoptat de Senat in data de 20 octombrie 2015, cu 70 de voturi pentru, unul impotriva si 3 abtineri, insa, dupa trei saptamani, deputatii din Comisia pentru agricultura, silvicultura, industrie alimentara si servicii specifice au decis amanarea discutarii acestui proiect.Potrivit proiectului de Hotarare a Guvernului, supus dezbaterii publice pe site-ul Ministerului Mediului, Apelor si Padurilor /MMAP/, in cursul lunii august, controalele silvice si cinegetice ar urma sa fie efectuate la nivel central si local de Garzile Forestiere, entitati in cadrul carora numarul de posturi preconizat se ridica la 617 persoane, dintre care 545 va fi reprezentat de personalul silvic cu atributii de control si implementare.Activitatea Garzilor va fi coordonata tehnic la nivel central de catre autoritatea publica centrala care raspunde de silvicultura prin secretarul de stat pentru Paduri si prin structura care coordoneaza activitatea in domeniul silvic si cinegetic din cadrul acesteia.Garzile Forestiere vor acoperi toate cele 43 de judete, plus municipiul Bucuresti, si vor fi organizate in noua sedii deschise in: Brasov, Bucuresti, Cluj-Napoca, Focsani, Oradea, Ploiesti, Ramnicu Valcea, Suceava si Timisoara. Cele mai multe posturi vor fi la Garda forestiera Suceava (94 din care 86 personal silvic), urmata de Garda forestiera Brasov (90 posturi; 82 personal silvic) si Garda forestiera Cluj (70 posturi; 62 personal forestier). Pe de alta parte, Garzile forestiere din Oradea, Ploiesti si Bucuresti vor avea mai putini angajati.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Ministerul Mediului: Legea de infiintare a Garzilor Forestiere este in impas | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii