Joi, 31 Martie 2016 - 05:05 AM Aleg.RO: Deputatii dezbat, luni, motiunea impotriva ministrului Justitiei. Ghita si Ponta, printre semnatari

Gândul

"Motiunea simpla supusa dezbaterii Camerei Deputatilor este provocata de o afirmatie a doamnei ministru Raluca Pruna referitoare la drepturile fundamentale ale omului, afirmatie ce obliga Parlamentul Romaniei la o atitudine ferma de respingere a unei viziuni despre democratiei ce pare sa fie insusita, prin tacerea unanima a celorlalti membri ai Executivului si prin completa lipsa de reactie a prim ministrului, de intregul Guvern", sustin cei 54 de semnatari, potrivit documentului depus la Biroul Permanent al Camerei Deputatilor .

Initiatorii sustin ca intregul sistem judiciar este revoltat de afirmatiile ministrului Justitiei, Raluca Pruna, printre care Asociatia Magistratilor din Romania, Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania, precum si Asociatia Procurorilor din Romania.

"Votand aceasta motiune alaturi de noi, cei care am semnat-o, Camera Deputatilor vom transmite un semnal serios ca drepturile omului nu sunt un lux. Exprimandu-si votul in favoarea motiunii, Parlamentul il va obliga politic si moral pe prim-ministru sa reactioneze in singurul mod democratic la declaratiile doamnei ministru Raluca Pruna. Lipsa de reactie, explicita si ferma, echivaleaza cu un asentiment dat declaratiei", sustin initiatorii.

/* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrormipfomkid', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Cei 54 de parlamentari care au semnat motiunea simpla afirma ca daca Raluca Pruna nu va fi inlaturata din Guvern, "inseamna ca ministrul Justitiei nu a facut altceva decat sa dea glas prin declaratia ce a dat titlul acestei motiuni, precum si forma juridica prin ordonanta pe care a initiat-o, unei filosofi despre precaritatea drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor ce este impartasita de intregul Executiv".

Motiunea simpla initiata de ALDE este sustinuta de deputatul PSD Sebastian Ghita, fostul premier PSD Victor Ponta, deputatul independent Mihai Sturzu si de mai multi parlamentari UDMR, intre care Kelemen Hunor, Korodi Attila, Cseke Atitila, Molnar Zolt, Antal Istvan, Erdei Istvan si Bovis Istvan.

Citeste si: Procurorul Liviu Tudose: Cu Ghita ma trezeam la poarta si ma vedeam pus in situatia de a face scandal sa il dau afara si chiar l-am dat de vreo trei ori, iar cu Ponta m-am intalnit la Guvern Citeste si: Sebastian Ghita nu poate fi retinut sau arestat, au decis deputatii. Ghita: Nu m-am nascut sa fur. Sper sa nu mai ajung in situatia asta Citeste si: Ponta: Pruna ori e cazuta in cap, ori trebuie cazuta in Parlament. Urmaresc cu atentie si preocupare.VIDEO

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrotlppdvnoaf', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_politic.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrowkijqxdkqk', {myMaster: 'rdSQfzL9Nw72omxcthT1CcrUDlMDKdsjAzX7YKd_VCf.p7' });

Gândul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Gândul:

Deputatii dezbat, luni, motiunea impotriva ministrului Justitiei. Ghita si Ponta, printre semnatari | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii