Vineri, 08 Aprilie 2016 - 05:20 AM Aleg.RO: Afaceristul Iosif Armas, RETINUT pentru delapidare in dosarul devalizarii statiunii Baile Herculane

jurnalulnational

Procurorii DIICOT Caras - Severin au dispus retinerea, pentru 24 de ore, a fostului deputat PSD Iosif Armas, pus sub acuzare pentru delapidare si bancruta frauduloasa intr-un dosar privind devalizarea statiunii Baile Herculane . Alti sase suspecti, printre care si vicepresedintele Consiliului Judetean Caras-Severin, Ilie Iova, sunt cercetati sub control judiciar.

Omul de afaceri Iosif Armas a fost retinut Foto: jurnalul.ro

Procurorii DIICOT au efectuat miercuri 17 perchezitii domiciliare pe raza municipiului Bucuresti si a judetelor Caras-Severin, Timisoara si Ilfov in cadrul unei actiuni vizand destructurarea unui grup infractional organizat specializat in savarsirea infractiunilor de delapidare si complicitate la delapidare, bancruta frauduloasa si complicitate la bancruta frauduloasa si abuz in serviciu.

Anchetatorii sustin ca Iosif Armas, presedinte al Consiliului de Administratie al SC Hercules SA Baile Herculane, actionar si administrator special al SC Argirom International SA Bucuresti (societate care la randul ei detinea peste 60% din actiunile SC Hercules SA Baile Herculane); Filip Railescu si Gavril Adamescu, director general, respectiv director economic la SC Hercules SA, au constituit un grup infractional organizat, la care au aderat ulterior si alte persoane, printre care si Angela Monica Borza (lichidator judiciar), avand drept scop scoaterea activelor/bunurilor firmei din patrimoniul acesteia si insusirea sumelor de bani obtinute din valorificarea lor.Procurorii au retinut ca privatizarea SC Hercules SA Baile Herculane a avut loc la 28 august 2001, ocazie cu care a fost cumparat pachetul majoritar de 40,92% de catre SC Argirom International SA, societate controlata de Iosif Armas, care detinea 68% din actiuni.Incepand cu martie 2008, prin folosirea de mijloace frauduloase, Iosif Armas ar fi determinat ca datoriile pe care le avea SC Argirom International SA si care se afla in procedura generala de insolventa sa fie recuperate de catre creditori de la SC Hercules SA Baile Herculane.In acest scop, Armas ar fi constituit un grup infractional organizat care a avut ca scop scoaterea activelor/bunurilor SC Hercules SA din patrimoniul acesteia in dauna creditorilor reali ai SC Argirom International SA si insusirea sumelor de bani obtinute.Totodata, incepand cu 2008, SC Hercules SA a contractat imprumuturi de la mai multe persoane in baza unor contracte care constituiau titluri executorii, cu dobanzi anuale mult mai mari fata de cele legale. Respectivele imprumuturi erau garantate cu bunurile societatii. Intrucat imprumuturile nu au putut fi restituite in termenul stabilit, s-a procedat la executarea unor imobile apartinand SC Hercules, prin intermediul executorilor judecatoresti.In paralel cu contractarea unor imprumuturi "vadit dezavantajoase" pentru societate, Iosif Armas este acuzat ca a procedat si la vanzarea directa a unor active. Astfel, au fost delapidate sume de bani din patrimoniul SC Hercules prin folosirea de justificari nereale.Imobile instrainate in mod fraudulos sunt: padure in Domogled cu Fabrica de Gheata; padure la Cerna cu restaurant "Grota Haiducilor", cladire IBTH — birouri, cladire Bai Termale "Apollo", cladire Baia Termala "Hebe", spital pentru militari si ofiteri — Pavilion 4, sanatoriul medical Balnear — Pavilion 3 (actual Hotel Apollo), imobilul "Baile Neptun", Hotel Decebal — Sanatoriu medical balnear — Pavilionul 2, Hotelul Traian — Pavilionul 1, complex de edificii — Cazinou, Sanatoriul Militar cu curte si baie pentru militari, Hotel Diana, Hotel Roman, Hotel Afrodita, Baia Venera, Baia Diana, sanatoriul medical balnear IOVR — Pavilionul 12, cladire Sediu Nou, Hotelul Hercules si Hotelul Ferdinand.Prejudiciul total in acest dosar se ridica la 123.325.726 lei (aproximativ 30 milioane euro).

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Afaceristul Iosif Armas, RETINUT pentru delapidare in dosarul devalizarii statiunii Baile Herculane | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii