Vineri, 24 Iunie 2016 - 06:04 AM Aleg.RO: Relu Fenechiu, anuntat ca e urmarit penal intr-un nou dosar

7plus Autor: C . S.

Dupa ce a trecut pe la sediul DNA Ploiesti, pentru a discuta cu procurorii, s-a aflat si motivul pentru care anchetatorii anticoruptie au cerut ca fostul minsitru sa fie adus din detentie la audieri.

Concret, se confirma varianta ca Fenechiu a intrat din nou in vizorul procurorilor si ca e vizat de cercetari intr-un nou dosar. Anuntul oficial a venit chiar din partea procurorilor, care au facut public faptul ca fostului sef de la Ministerul Transporturilor i s-a adus la cunostinta faptul ca are calitatea de suspect intr-o noua cauza. Mai clar fie spus, ca e banuit de trafic de influenta, in forma continuata, si spalare a banilor. DNA anunta ca presupusele fapte ar fi fost savarsite in urma cu cativa ani, mai precis in perioada in care Fenechiu era membru al Parlamentului, respectiv deputat.

Detalii despre masura inceperii urmaririi penale in cazul lui Relu Fenechiu au fost facute publice, prin intermediul unui comunicat, din care va prezentam, in cele ce urmeaza, urmatoarele aspecte:

“In ordonanta procurorilor se arata ca, in cauza exista aspecte din care rezulta suspiciunea rezonabila ce contureaza urmatoarea stare de fapt:

In perioada 2012-2014, suspectul Fenechiu Relu, in calitatea amintita mai sus a pretins si a primit de la o firma de software, un procentaj de 15% din valoarea a doua contracte promovate de Ministerul Justitiei (in valoare de 14.700.000 lei fara TVA) si de o societate farmaceutica cu actionar majoritar Ministerul Sanatatii (in valoare de aproximativ 1.800.000 euro), pentru sprijinul promis si acordat in castigarea si derularea acestor proiecte.

Concret, sprijinul acordat de suspectul Fenechiu Relu s-a materializat prin interventia sa la functionari din cadrul Ministerul Justitiei sau la persoane din conducerea societatii farmaceutice, asupra carora avea influenta la acel moment.

Pentru acest ?ajutor?, suspectul a primit de la reprezentantii firmei de software, prin intermediul a doua societati pe care le controla, suma totala de de 620.000 euro.

Pentru a disimula provenienta ilicita a banilor, intre cele doua societati si firma de software au fost incheiate mai multe contracte de prestari servicii, in realitate serviciile respective fiind efectuate doar de catre angajatii acesteia din urma”.

In alte ordine de idei, va amintim ca Relu Fenechiu se afla in detentie inca din 2014, dupa ce Inalta Curte l-a condamnat definitiv la cinci ani de inchisoare, intr-un dosar trimis in instanta cu doi ani inainte, si in care fostul ministru a fost acuzat de DNA de complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice in forma calificata si continuata.

. var venus30601 = { 'blockId': 30601, 'async': true }; (function (w, d, o, t) { o.send = function () { (o.queue = o.queue || []).push(arguments); }; var s = d.createElement(t); if (o.async) s.async = 1; s.src = 'http://block.s2block.com/rotator/30601.js'; var i = d.getElementsByTagName(t)[0]; i.parentNode.insertBefore(s, i); o.send('pageview'); })(window, document, venus30601, 'script');

7 Plus

Azi: Cea mai citită știre din sursa 7 Plus:

Relu Fenechiu, anuntat ca e urmarit penal intr-un nou dosar | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii