Marți, 16 August 2016 - 05:50 AM Aleg.RO: Surpriza: Ciolos n-ar salta PNL asa cum si-ar dori Blaga si Gorghiu

jurnalulnational DIANA OROS (adsbygoogle = window .adsbygoogle || []).push({});

Liberalii au primit zilele trecute rezultatele unei cercetari sociologice care arata ca intrarea premierului Dacian Ciolos in PNL i-ar scadea credibilitatea si n-ar aduce prea mari avantaje electorale partidului. PNL pregateste insa de reactivarea “premierului din umbra”, Catalin Predoiu, care ar urma sa primeasca un loc eligibil pe listele pentru Senat din Bucuresti.

Liderii din Modrogan au ramas surprinsi dupa ce au citit analiza sociologica efectuata la nivelul Capitalei. Liberalii ar fi extrem de dezamagiti de rezultatele care arata ca premierul Dacian Ciolos si-ar pierde credibilitatea daca ar iesi din neutralitate si s-ar alatura unui partid politic. În partid se vorbeste, insa, despre relansarea premierului din umbra, Catalin Predoiu, caruia liberalii vor sa-i asigure un loc eligibil pe lista cu senatori pe care PNL o va depune in Capitala. Presedintii filialelor PNL din toata tara ar trebui sa trimita in aceasta saptamana listele provizorii cu senatori si deputati, iar batalia pe locuri se da la cutite in interiorul partidului. Prim-vicepresedintele Teodor Atanasiu s-a autopropus pentru un loc pe liste in judetul Buzau, asta desi actualul mandat de senator l-a castigat in Alba.

Alegeri amanate

Fosta pedelista Anca Boagiu si-ar dori si ea un nou mandat, insa liderii PNL nu privesc ideea cu ochi buni dupa controversele de la locale. Senatoarea isi disputa sefia filialei din Sectorul 2 cu fostul deputat Dan Cristian Popescu. Programate pentru 17 august, alegerile pentru noul lider au fost amanate dupa un scandal in interiorul organizatiei. Liderii de la centru au luat aceasta decizie in urma memoriilor formulate de catre sustinatorii lui Dan Cristian Popescu, fosti membrii in Forta Civica, care sustin ca nu se regasesc in baza de date si nu li se permite sa isi achite cotizatia pentru a putea vota noul sef. În schimb, vechii PDL-isti din spatele Ancai Boagiu acuza ca se incearca inscrierea in filiala a unor persoane stimulate financiar sa-l voteze pe Dan Cristian Popescu, actualul viceprimar al Sectorului 2.

Alina Gorghiu si Vasile Blaga sperau ca imaginea premierului Dacian Ciolos sa functioneze ca o locomotiva electorala pentru liberali la alegerile parlamentare. Dezamagiti de vechile partide, bucurestenii si-ar pierde increderea in premier daca ar alege sa intre in politica de partea PNL.

Candidat la Primaria Capitalei, Catalin Predoiu a obtinut doar 11% din voturi la alegerile din 5 iunie, de trei ori mai putin decat candidatul USB, Nicusor Dan, clasat al doilea dupa Gabriela Firea.

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Surpriza: Ciolos n-ar salta PNL asa cum si-ar dori Blaga si Gorghiu | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii