Miercuri, 21 Septembrie 2016 - 05:15 AM Aleg.RO: ?Votul din Camera Deputatilor pentru legea RCA a fost amanat pentru saptamana viitoare

ziarulfinanciar Autor: Anelis Baciu 20 .09.2016

Deputatii au amanat votul pentru legea asigurarilor auto obligatorii (RCA)  pentru saptamana viitoare, decizia de amanare fiind pe placul asociatiilor transportatorilor care de altfel cerusera acest lucru.

?Apreciem interesul si determinarea parlamentarilor de a legifera proiectul legii RCA, insa, le reamintim totodata faptul ca ?graba, strica treaba!?. Un demers legitim si bine intentionat se poate transforma intr-un rezultat legislativ care, in loc sa rezolve problemele acute ale pietei RCA, sa aibe efecte adverse, nedorite de catre nimeni?, au transmis reprezentantii COTAR.

Transportatorii sunt nemultumiti si de forma ordonantei de urgenta aparuta in Monitorul Oficial de ieri, care nu face referire la inghetarea sau plafonarea tarifelor la politele RCA. In plus, transportatorii sunt nemultimuti si de faptul ca textul ordonantei de urgenta spune ca tariful trimiestrial ce va fi calculat de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF) va avea caracter orientantiv, nu obligatoriu.

Legea RCA a primit saptamana trecut avizul favorabil al Senatului, cu 74 de voturi ?pentru? si 5 ?impotriva? si 8 ?abtineri?. Pentru a merge la promulgarea legea are nevoie si de avizul din plenul Camerei Deputatilor. Principalele schimbari aduse de lege sunt intrarea pe piata RCA a unui asigurator controlat de stat, dar si introducerea unui pret de referinta calculat de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF). Legea prevede si limitarea costurile logistice ale asiguratorilor la un nivel maxim de 25% din valoarea primei, dar si luarea in calcul al istoricului de dauna al soferului in cazul companiilor de transport. Aceste amendamente au fost cerute de asociatiile transportatorilor.

In paralel, Guvernul a emis o hotarare de urgenta care include acelasi prevederi, cu exceptia intrarii in piata RCA a unui asigurator de stat.

Ziarul Financiar

Azi: Cea mai citită știre din sursa Ziarul Financiar:

?Votul din Camera Deputatilor pentru legea RCA a fost amanat pentru saptamana viitoare | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii