Miercuri, 28 Septembrie 2016 - 05:13 AM Aleg.RO: Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara din Cluj-Napoca confirma plagiatul Codrutei Kovesi

jurnalulnational

Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara din Cluj-Napoca, "in calitate de prima institutie a societatii civile specializate si calificate in identificarea si publicarea operelor plagiate" a transmis, marti seara, dupa autodenuntul facut de Sebastian Ghita, ca sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, a plagiat teza de doctorat .

"In calitate de depozitar si constructor al Indexului Operelor plagiate in Romania, in calitate de prima institutie a societatii civile specializate si calificate in identificarea si publicarea operelor plagiate, confirmam ca la sesizarea presei am realizat documentarea si constatatea faptica a suspiciunii de plagiat multiplu realizat in teza de doctorat a Laurei Codruta Kovesi, "Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal", coordonata stiintific de prof. univ.dr. Viorel Pasca", se arata in comunicatul de presa emis de Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara din Cluj-Napoca."Mentionam ca plagiatul are ca opere autentice preluate in mod uzual fara citare si delimitare a paragrafelor preluate, precum si prin preluare fara prelucrare personala cel putin:1. DRAGOMAN, ION si CIOROBEA, AUREL-MIHAIL. Lupta societatii organizate impotriva criminalitatii organizate. Buletinul Universitatii Nationale de Aparare "Carol I". nr. 2/2007, p. 7-25. 2.  MATEUT, G., RUDICA, T., PETRESCU, V.E., ONU, N.S., DUBLEA, A., LUCA, S., IOVU, D., TARNICERIU, R.D., GAFTA, G.L., LUCA, C., PRUNA, R.A., Traficul de fiinte umane – infractor, victima, infractiune. Iasi: Asociatia Alternative Sociale. 2005. 3.  ALBU,  Petru. Crima organizata in perioada de tranzitie – o amenintare majora la adresa securitatii internationale. Bucuresti: Editura Ministerului Internelor si Reformei Administrative. 2007.

Avand in vedere caracterul cu totul special al acestui plagiat, solicitam retragerea imediata a titlului de doctor in drept acordat prin fals procuroarei Laura Codruta Kovesi si sanctionarea drastica si exemplara a tuturor persoanelor care au contribuit la masluirea si la ascunderea unor probe evidente cu scopul favorizarii faptasei", se mai arata in documentul citat.

Deputatul Sebastian Ghita a depus, marti, la Parchetul General, un autodenunt si a sustinut ca, in 2012, pe cand facea parte dintr-o Comisie a Consiliului National de Etica, a falsificat un raport care arata ca teza de doctorat a Laurei Kovesi nu este un plagiat.

CITESTE SI: Iohannis, despre autodenuntul lui Ghita: "Mi se pare ciudat. Banuiesc ca este un demers de campanie"

Jurnalul Național

Azi: Cea mai citită știre din sursa Jurnalul Național:

Asociatia Grupul pentru Reforma si Alternativa Universitara din Cluj-Napoca confirma plagiatul Codrutei Kovesi | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii
Page created in 0.61962509155273 seconds.