Joi, 03 Noiembrie 2016 - 05:16 AM Aleg.RO: Iohannis despre taxa radio-tv: Vreau sa organizez o dezbatere publica cu oameni din domeniu. Aici s-a gresit cel mai mult, aceasta discutie trebuie purtata

Bursa

''Vreau sa organizez cel putin o dezbatere publica cu oameni din domeniu, cu jurnalisti, cu manageri din media, cu oameni din societatea civila sa discutam impreuna sa vedem: e mai bine sa pastram taxa, vorbesc de radio-tv, sau este mai bine sa renuntam la ea . Dupa parerea mea, aici s-a gresit cel mai mult, fiindca aceasta discutie trebuie purtata odata si odata, dar ea trebuie purtata in societate, trebuie purtata pe o perioada suficient de lunga ca sa se lamureasca toate aspectele si sa venim cu solutii reale'', a declarat Klaus Iohannis. Presedintele a spus ca in ultimele zile a primit numeroase cereri de a nu promulga legea privind eliminarea a 102 taxe, deoarece prin eliminarea taxei radio-tv atat televiziunea publica, cat si radioul public, ar ajunge ''prea usor sa fie dirijate politic''.

''Am primit in ultimele zile foarte mute solicitari de la entitati europene, de la EBU, de la sindicate din media, de la asociatii profesionale care toti imi cer sa nu promulg aceasta lege fiindca Tv-ul si radioul public nu e bine sa functioneze pe bani de la buget fiindca ajung prea usor sa fie dirijate politic'', a adaugat el.

Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_cultura_media.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalronjmfijfikt', {myMaster: 'hH_g8e0sl_htkeeHXgS1u57WLvJ5Xk_l4vg6BRACA5H.N7' });

In acest context, presedintele a spus ca se gandeste daca sa promulge sau sa trimita Parlamentului la reexaminare legea care prevede eliminarea a 102 taxe, votata saptamana trecuta de deputati.

''Legea este in analiza si aicea cred ca trebuie sa discutam un pic mai nuantat. In principiu e bine sa se renunte la unele taxe, este un lucru pe care si eu l-am spus, ca avem pru si simplu prea multe taxe. Dar de aici pana la o procedura de ultraurgenta care nu permite nicio discutie publica, nicio evaluare serioasa, este cale lunga. Despre majoritatea taxelor am putea sa discutam si probabil s-ar gasi solutii sa se renunte la ele'', a conchis presedintele.

Asociatia Romana de Comunicatii Audiovizuale (ARCA) s-a adresat luni presedintelui Klaus Iohannis printr-o scrisoare deschisa solicitand analizarea posibilitatii "de a intreprinde demersurile necesare in vederea reconsiderarii includerii taxei radio-tv".

Citeste si: Concert caritabil al Fundatiei Calea Victoriei pentru supravietuitorii din clubul Colectiv - "Eroica" - FOTO Citeste si: "Prenumele" se joaca joi la Cinema Pro in noua sala destinata spectacolelor de teatru Citeste si: "Miroirs": Oglinzile lui Gigi Caciuleanu - Reflectii la incheierea Festivalului National de Teatru - FOTO Citeste si: „Hori si zicali din ritualul de nunta”: un eveniment artistic sustinut de Grigore Lese la Iasi Citeste si: Asociatia Romana de Comunicatii Audiovizuale (ARCA) solicita presedintelui Klaus Iohannis reincluderea taxei radio-TV/ „Cartel Alfa” se alatura demersului

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_cultura_media.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrollfoluegxf', {myMaster: 'hH_g8e0sl_htkeeHXgS1u57WLvJ5Xk_l4vg6BRACA5H.N7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_cultura_media.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrookohixkrsg', {myMaster: 'hH_g8e0sl_htkeeHXgS1u57WLvJ5Xk_l4vg6BRACA5H.N7' });

Bursa

Azi: Cea mai citită știre din sursa Bursa:

Iohannis despre taxa radio-tv: Vreau sa organizez o dezbatere publica cu oameni din domeniu. Aici s-a gresit cel mai mult, aceasta discutie trebuie purtata | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii