Marți, 08 Noiembrie 2016 - 05:32 AM Aleg.RO: Raluca Pruna, ministrul Justitiei, despre zile de libertate pentru detinuti: Sper ca societatea sa fie toleranta, sa inteleaga ca statul are o obligatie

adevarul

"Eu am explicat ca, cel putin din 2012, de cand Curtea Europeana a Drepturilor Omului a pronuntat o decizie cvasi pilot in cauza Iacob-Stanciu, Romania este in situatia in care trebuia sa adopte niste masuri . Avem exemplele unor alte state, parte la conventie, care sunt si state membre, Italia, Ungaria, Bulgaria, care au adoptat masuri de recurs compensatoriu banesc, insa numai dupa pronuntarea de catre Curtea Europeana a Drepturilor Omului a unei decizii pilot. Noi suntem inainte de decizia pilot si trebuie sa recunoastem ca avem conditii precare in penitenciare si am creat acest cadru, un tip de recurs care nu e banesc, dar poate fi evaluat in bani, in fond, la fiecare 30 de zile primesti trei zile castig. E un tip de compensare pe care persoana detinuta in conditii precare o poate primi. Societatea trebuie sa inteleaga ca toti cei care trec printr-un penitenciar si isi executa o pedeapsa sunt persoane care au gresit, dar scopul fundamental al pedepsei este indreptarea si reintoarcerea in societate. Sper ca in acest an in care am tot vorbit despre conditii precare si despre sistemul penitenciar din Romania, sper ca societatea sa devina mai toleranta si sa inteleaga ca acestia sunt semenii nostri si statul roman are fata de ei o obligatie. Plus de asta, statul roman mai are obligatia, care este cuprinsa intr-o strategie care premerge mandatului meu, de reintegrare sociala a acestor persoane. Sper ca societatea sa ii primeasca bine si fara prejudecati pe acesti oameni", a declarat Raluca Pruna la sediul CSM.

Precizarile au fost facute in contextul in care saptamana trecuta Ministerul Justitiei a pus in dezbatere publica un proiect de lege prin care detinutii care executa pedeapsa in conditii necorespunzatoare sa primeasca pentru fiecare 30 de zile cate trei zile de libertate.

Citeste si: Primarul Craiovei, Lia Olguta Vasilescu, la iesirea de la Curtea de Apel: Ministrul Pruna nu trebuia sa minta. Acum vrea sa ascunda mizeria sub pres Criteo.DisplayAcceptableAdIfAdblocked({ "zoneid": 524002, "containerid": "crt-524002"}); /* (c)AdOcean 2003-2016, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.640x160_adtext */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroonpfjlgpdy', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); Citeste si: Motiunea initiata de PSD impotriva ministrului Justitiei, "Si minciuna poate sa ucida", a fost adoptata de Camera Deputatilor. Raluca Pruna nu demisioneaza Citeste si: Ministrul Justitiei, Raluca Pruna, se va adresa Parlamentului pentru a-si explica afirmatia ca a mintit la CEDO/ Tariceanu ii cere situatia interceptarilor din ultimii 16 ani

/* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.624x30_text_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalrovdgqfjqmdt', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' }); /* (c)AdOcean 2003-2015, thinkdigital_ro.mediafax.ro.mfax_social.600x152_up_300x250_560x152_final art */ ado.slave('adoceanthinkdigitalroycpjcmgity', {myMaster: 'XLtcdKB4nVRAaaRCvjim32wdzwIuzo_t9UakVm87q6..e7' });

· Adevarul
Adevărul

Azi: Cea mai citită știre din sursa Adevărul:

Raluca Pruna, ministrul Justitiei, despre zile de libertate pentru detinuti: Sper ca societatea sa fie toleranta, sa inteleaga ca statul are o obligatie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii