Joi, 10 Noiembrie 2016 - 05:31 AM Aleg.RO: VIDEO  Cum a decurs intalnirea de curtoazie din Rahova dintre USR si Dacian Ciolos

adevarul

Premierul Dacian Ciolos s-a intalnit miercuri cu Nicusor Dan si partidul sau . Oficial, a fost o dezbatere despre „Platforma Romania 100“, lansata de Dacian Ciolos ca draft al unei viitoare guvernari. Neoficial, a fost un mic test de compatibilitate intre membrii USR si Dacian Ciolos, ca o reactie tacita la participarea premierului la mitingul electoral organizat duminica de PNL. Daca ar fi sa rezumam inatlnirea intr-un singur cuvant, acela ar fi normalitate, concept ce pare incompatibil cu clasa politica de azi.

La ora stabilita, Nicusor Dan si Dacian Ciolos au intrat in sala, fara aplauze, fara stegulete agitate, fara vuvuzele. „Alegerile au un sens cand  ai de facut cu adevarat o alegere. Sensul USR este de a da oamenilor o alegere de facut“,  au fost primele vorbe rostite de Nicusor Dan, un joc de cuvinte usor cliseistic, dar care, in context,  a sunat ca un slogan electoral.

Inainte de a vorbi despre politica, Dacian Ciolos a vorbit despre bun-simt, dar nu, asa, la modul general, ci foarte personal. „Imi pierd vremea sa dau lucruri in scris. Le spun ceva oamenilor, iar ei imi raspund: «Da, am inteles, dar dati-mi in scris». Si eu le spun: «Ce sa va dau in scris? Sunt lucruri de bun simt». De aceea, nu vad cum  ai putea sa guvernezi si cu bun simt, si cu populism“, a spus Dacian Ciolos, aluzie la contrele cu Liviu Dragnea, dupa ce PSD a votat pomenile electorale in Parlament.

„Lupta anticoruptie ca atitudine civica“ Discutia a virat imediat catre lupta anticoruptie, deziderat asumat, deopotriva, de Ciolos si USR. Insa nu a fost vorba despre o lupta anticoruptie de manual, care se rezuma la institutii, ci o reforma si mai dificila, care face inca un pas in fata, spre mentalitati. „Nu vorbim numai despre sistemul juridic, ci despre o schimbare de atitudine in societate. Lupta anticoruptie ca atitudine civica si interes personal, care exclude mica intelegere“, a spus premierul, o afirmatia care, dincolo de mesajul puternic, ascunde si un comic de locatie. Dezbatarea a avut loc in Rahova, peste drum de legendara Piata de Flori, acolo unde totul e la mica intelegere: de la firul de crizantema la coroanele cu flori de plastic.

Apoi, s-a trecut la intrebarile publicului si discutia s-a mai relaxat, ba chiar premierul si-a scos cravata si a dosit-o in buzunarul de la scaou. Manuel Costescu, fost secretar de stat in Ministerul Economiei, care va candida la alegeri pe listele USR, l-a intrebat pe Ciolos: „Acum un an, scriati programul de guvernare. Ce invataminte ati tras in acest an?“. „Acelasi lucru te-as putea intreba si eu“, a raspuns, glumind, premierul, apoi a continuat: „Restructurarea administratiei publice este esentiala. M-am feri sa spun reforma, pentru ca unii, cand aud de reforma, spun ca trebuie dati oameni afara. Nu trebuie sa mai ajungem la numiri politice“.

Dupa alte cateva intrebari despre educatiei, sanatate si diaspora, premierul a spus: „Mi-as permite si eu sa pun o intrebare. M-am bucurat sa vad ca USR e un partid nou, care a prins radacinile in mediul urban. Dar care este perspectiva dumneavostra despre mediul rural?“Cel desemnat sa raspunda a fost Cristian Ghinea, fostul ministru al Fondurilor Europene, candidat si el din partea USR pentru un loc de deputat in Bucuresti. „O sa spuna lumea ca ne-am inteles: tu sa pui intrebarea si eu sa raspund“, a spus Cristian Ghinea.

Concluziile au fost optimiste: „Sper sa ne gasim la aceeasi masa dupa 11 decembrie“, a spus Ciolos. „Mesajul nostru este limpede: il sustinem pe Dacian Ciolos pentru un nou mandat de premier. Vorbim de o alegere intre o guvernare onesta, cu bun simt si una corupta asociata cu saracia“, a incheiat Nicusor Dan.

Trebuie sa le recastigam increderea profesorilor. Altfel, putem aloca nu 6% din PIB educatiei, ci 10%. Degeaba. Dacian Ciolos

Nu e posibil ca multe din universitatile din Romania sa fie fabrici de diplome. Este o discrepanta uriasa intre ce produce scoala si ce astapta economia. Nicusor Dan

· Adevarul
Adevărul