Miercuri, 11 Ianuarie 2017 - 05:59 AM Aleg.RO: Ministrul justitiei despre dezvaluirile lui Sebastian Ghita: Presiunile media nu ajuta sistemul de justitie

Antena 3

Ministrul Florin Iordache a declarat marti ca presiunile media sau presiunile de orice alta natura nu ajuta sistemul de justitie, potrivit <a href="http://www .agerpres.ro" target="_blank">Agerpres.

"Fara indoiala nu. Sistemul de justitie trebuie sa functioneze si presiunile media sau presiunile de orice alta natura nu ajuta sistemul de justitie, pentru ca, repet, avem nevoie de intarirea sistemului de justitie si avem nevoie de o justitie competenta si coerenta", a afirmat Florin Iordache, intrebat daca sunt "sanatoase pentru sistem" dezvaluirile pe care le face fostul deputat Sebastian Ghita.

Chestionat cu privire la discutia pe care a purtat-o luni cu procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, ministrul Justitiei a subliniat ca sustine lupta anticoruptie. "Am discutat cu dumneaei pentru o legislatie coerenta, pentru un buget suficient pentru buna functionare a institutiei, am reiterat faptul ca eu sustin fara indoiala lupta anticoruptie si intarirea rolului justitiei si increderea cetateanului in actul de justitie", a aratat Florin Iordache.

Cu privire la legea raspunderii magistratilor, el a mentionat ca a decis infiintarea Comisiei interparlamentare pentru a modifica legislatia, existand in acest moment legi care produc confuzie.

"Din graba, din nestiinta, din eroare, legile emise de Guvern, fie ca au fost aprobate apoi in Parlament, am constatat cu totii, si acesta este un semnal care trebuie sa dea de gandit, ca avem legi contradictorii, legi care produc confuzie in societate si rolul nostru este acela de a modifica legile si a le face cat mai clare si mai coerente", a aratat Iordache.

Întrebat care este parerea sa despre petitia prin care se cere demisia Avocatului Poporului, ministrul Justitiei a afirmat ca dreptul de a sesiza Curtea Constitutionala este un drept normal si obligatoriu.

"Este un drept al Avocatului Poporului de a sesiza Curtea Constitutionala, Curtea se va pronunta in perioada urmatoare, dar din cate stiu eu este un drept normal si obligatoriu ca atunci cand Avocatul Poporului constata ca o lege sau o ordonanta este neconstitutionala sa sesizeze Curtea. Deci ceea ce cred ca a facut Avocatul Poporului cred ca a facut cu respectarea legii", a sustinut Florin Iordache.

Ministrul Justitiei, Florin Iordache, a discutat marti cu reprezentantii asociatiilor profesionale ale magistratilor, sindicatelor grefierilor si Uniunii Nationale a Executorilor Judecatoresti. Tot marti, el avea programata o intalnire cu presedintele Înaltei Curti de Casatie si Justitie, Cristina Tarcea, insa intrevederea a fost amanata pentru o data care va fi stabilita ulterior.

Antena 3

Azi: Cea mai citită știre din sursa Antena 3:

Ministrul justitiei despre dezvaluirile lui Sebastian Ghita: Presiunile media nu ajuta sistemul de justitie | Autentificare/Creare cont | 0 comentarii